DomPorady

Zakup mieszkania – o czym należy pamiętać

apartment-buildings-828922_640

Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja w naszym życiu i musimy staranie przemyśleć, co należy zrobić, aby to była dobra inwestycja. Po pierwsze musimy zastanowić się, jakie jest przeznaczenie zakupu danej nieruchomości. Czy to ma być nasz wymarzony dom, w którym zamierzamy spędzić długie lata? A może mieszkanie traktujemy jako pewną formę inwestycji i zamierzamy je wynająć lokatorowi? Możemy w ten sposób również zabezpieczyć przyszłość dzieci i przekazać mieszkanie, gdy się usamodzielnią. Dokonać odpowiedniego wyboru pomogą nam profesjonalne agencje nieruchomości, które posiadają w swojej ofercie wiele różnorodnych lokali.

Jeżeli decydujemy się na pierwszy wariant i zamierzamy się wprowadzić w miarę możliwości szybko to najlepiej szukać mieszkania, w którym został już przeprowadzony remont lub też nie wymaga wielu poprawek. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na wykończenie łazienki, ponieważ remont tego pomieszczenia pochłania najwięcej kosztów. Musimy liczyć się z tym, że na taki lokal musimy przeznaczyć więcej pieniędzy, ponieważ jego wartość jest wyższa. Natomiast, jeżeli kupujemy mieszkanie, aby w przyszłości wynająć je lokatorowi to możemy kupić lokal, który wymaga remontu. Takie mieszkanie jest bardzo atrakcyjne cenowo, ale za to podwyższenie jego standardu wymaga pracy oraz czasu. Zaletą jest to, że możemy rozłożyć wydatki finansowe na parę etapów.

Kluczową sprawą jest także informacja czy w mieszkaniu doszło kiedyś do zalania oraz sprawdzenie lokum właśnie pod kątem wilgotności oraz ewentualnego występowania pleśni i grzybów na ścianach. Jak wiemy pozbycie się tych naleciałości wymaga czasu oraz zastosowania przeróżnych detergentów. Ważną informacją jest również to, jak dawno zostały wymienione rury kanalizacyjne, ponieważ jeżeli nie wymienił ich poprzedni właściciel, w przyszłości ten obowiązek spadnie na nas. Taka sama sytuacja może wystąpić w przypadku okien. Nie ma się co łudzić, że spółdzielnie mieszkaniowe pomogą nam w ewentualnej wymianie. Rozważenie tych kwestii na pewno ułatwi nam wybór odpowiedniego mieszkania.

Dodaj komentarz