EdukacjaLifestylePoradyZdrowie

Pijawki dobre na wszystko!

pijawkiPijawki mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają je za cud medycyny naturalnej. Inni twierdzą, że hirudoterapia jest niebezpieczna. Na co pomagają pijawki i skąd się biorą ich lecznicze właściwości?

Ponad 650 gatunków na świecie i tylko jeden stosowany w hirudoterapii – Hirudo medicinalis. Pijawki, bo o nich właśnie mowa, były popularne już w starożytnym Egipcie. W latach XX leczenie pijawkami zostało zastąpione medycyną nowoczesną, obecnie jednak znowu powraca do łask. W Polsce hirudoterapia została oficjalnie zarejestrowana przez Ministerstwo Zdrowia dopiero w 2008 r. W wielu krajach terapia pijawkami zalicza się do medycyny konwencjonalnej, a zabiegi są tam refundowane.

Na czym polega fenomen pijawek?

Dawniej wierzono, że lecznicze właściwości pijawek związane są z „upuszczaniem” krwi. To jednak mylne stwierdzenie. Zbawienny wpływ na nasze zdrowie mają związki biochemiczne, produkowane w gruczołach ślinowych. To właśnie ich przenikanie do naszego organizmu działa cuda. Pijawki lekarskie mieszczą w sobie ponad 110 różnych związków i enzymów leczniczych, które podczas zabiegu przedostają się do krwiobiegu człowieka. Do takich substancji zalicza się m. in. hirudynę, która rozrzedza krew, a także składniki lecznicze o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Trzeba jednak pamiętać, że terapia będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy do zabiegu użyje się pijawki oznaczone specjalnym certyfikatem, potwierdzającym ich pochodzenie z laboratorium hodowlanego. W przeciwnym razie, używając pijawek żyjących w naturalnym środowisku, do naszego organizmu mogą przedostać się chorobotwórcze pasożyty.

Na co pomagają pijawki?

Ze względu na drogocenne hirudozwiązki, zawarte w wydzielinie pijawek, które mają działanie przeciwzakrzepowe i antykoagulacyjne, robaki te wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia żylaków. Ale pijawki pomagają także m. in. w leczeniu: płuc, serca, oskrzeli, wątroby, nerek, chorób skórnych, bezpłodności, prostaty, impotencji, depresji, nerwicy, rwy kulszowej, a nawet cellulitisu czy nowotworu. Pijawki są również powszechnie stosowane w sporcie. Są niezastąpione przy skręconych stawach skokowych czy naderwanych więzadłach. Wydzielina tych stworzeń jest również używana w kosmetologii do maseczek liftingujących i odmładzających.

Dodaj komentarz