PolecanePoradyZdrowie

Suchy nos? Nigdy więcej!

Syndrom suchego nosa to problem dotykający coraz to większej liczby osób. Choć na pozór banalny, to jednak jego objawy przeszkadzają nam w życiu codziennym. Dlatego też warto wiedzieć, co zrobić, jeśli zauważymy u siebie symptomy suchego nosa.

Wysuszona śluzówka nosa

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie – co to jest i czym właściwie charakteryzuje się syndrom suchego nosa? Otóż pojawia się on, kiedy błona śluzowa jamy nosowej jest przesuszona. Podstawowym objawem jest wówczas uczucie niedrożności jamy nosowej.

To jednak tylko główny objaw. Towarzyszy mu zazwyczaj: kichanie, obrzęk i zaczerwienienie nosa, katar. Często też pojawia się krwawienie z nosa, częstsze infekcje, w szczególności dróg oddechowych. Do objawów ogólnych należą zaś problemy ze snem, chrapanie, zmęczenie czy bóle głowy.

Co wysusza śluzówkę nosa?

Jaki jest powód wystąpienia syndromu suchego nosa? Otóż najczęściej odpowiedzialne jest za to suche powietrze, z którym stykamy się zima przebywając w przegrzanych pomieszczeniach, czy latem włączając klimatyzację.

Inne przyczyny to: alergie, praca ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, kurz, niedostateczne nawodnienie organizmu, palenie papierosów. Pamiętać również należy, że często wystąpienie kilku czynników albo nasilenie jednego odpowiada za pojawienie się dolegliwości.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa?

Co zatem możemy zrobić, kiedy zauważymy u siebie pojawienie się powyższych dolegliwości. Warto zgłosić się do lekarza, który oceni czy to na pewno syndrom suchego nosa. Następnie należy koniecznie usunąć albo chociaż zredukować działanie szkodliwego czynnika. A zatem wyłączmy klimatyzację i ogrzewanie, jeśli nie są konieczne, wywietrzmy mieszkanie, nawilżmy pokoje, odkurzmy je, przestańmy palić.

Warto także wykonać inhalacje wodą z solą lub dodatkiem olejków eterycznych. Pomocne mogą być również preparaty z apteki np. Rinozine. Jest on sprzedawany w postaci maści albo jako spray. Udrażnia on nos i pomaga zredukować stan zapalny, co z kolei skutkuje ustąpieniem objawów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nawilżaniu śluzówki nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/zastosowanie/nawilzanie-sluzowki-nosa/

Dodaj komentarz