PolecanePoradyZdrowie

Syndrom suchego nosa – co to jest i jak go leczyć?

Nos to nasz bardzo ważny i wrażliwy organ. To właśnie tu filtrowane jest powietrze z patogenów oraz nadmiaru kurzu i pyłu, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Ponadto w nosie także ogrzewane jest powietrze, co ma dodatkowe znaczenie przy unikaniu infekcji. Niestety z drugiej strony nos jest też bardzo wrażliwym organem, z którym wiąże się szereg dolegliwości, jak np. syndrom suchego nosa…

Wysuszona śluzówka nosa

Cóż to jest – syndrom suchego nosa? Otóż najprościej rzecz ujmując, jest to stan, w którym błona śluzowa położona w jamie nosowej nie jest wystarczająco nawilżona, co prowadzi do wystąpienia szeregu przykrych dolegliwości. Podstawową z nich jest uczucie niedrożnego nosa, czasem katar.

A jak wyglądają pozostałe objawy? Otóż wymienić pośród nich można: kichanie, zaczerwienienie skóry koło nosa i obrzęk nosa, częstsze infekcje. W konsekwencji syndrom suchego nosa prowadzić może do kłopotów ze snem, gorszego samopoczucia, zmęczenia czy bólów głowy.

Co wysusza śluzówkę nosa?

Jak widać – objawy te nie należą do przyjemnych. Warto zatem zadać sobie pytanie – co jest odpowiedzialne za wystąpienie tego przykrego syndromu? Otóż na wstępie należy podkreślić, że najczęściej zachodzi nałożenie się na siebie różnych czynników ryzyka. Czasem jednak wystarczy już jeden.

A jakie są to czynniki? Przede wszystkim suche powietrze. Mamy z nim do czynienia najczęściej albo zimą, kiedy włączamy kaloryfery i siedzimy w przegrzanych pomieszczeniach albo wręcz przeciwnie – latem, kiedy włączamy klimatyzację. To jednak nie wszystko.

Syndrom suchego nosa może być także spowodowany pracą z szkodliwymi czynnikami chemicznymi, brakiem właściwego nawodnienia organizmu czy też alergią.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa?

W jaki sposób możemy pozbyć się tych przykrych dolegliwości? Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki je powodujące. A zatem przewietrzmy mieszkanie, wyłączmy ogrzewanie czy klimatyzację, wyleczmy alergię, dbajmy o to, aby pić odpowiednie ilości wody.

Warto jeszcze wspomnieć, że na rynku znajdziemy dzisiaj różne preparaty, których stosowanie powoduje redukcję objawów i pomaga w walce z suchym nosem. Jednym z takich preparatów jest Rinozine, sprzedawany jako spray i maść. Udrażnia on nos i redukuje stan zapalny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nawilżaniu śluzówki nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/zastosowanie/nawilzanie-sluzowki-nosa/

Dodaj komentarz