Polecane

Precyzyjna obróbka CNC – jakie ma zalety i kiedy jest używana?

Obróbka sterowana komputerowo, czyli obróbka CNC jest aktualnie wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu coraz częściej. Na czym polega ten rodzaj obróbki, jakie ma ona zalety i kiedy najczęściej się ją stosuje?

Co to jest obróbka CNC?

Obróbka wspomagana komputerowo, czyli inaczej obróbka CNC od angielskiego Computerized Numerical Control jest rodzajem techniki, która pozwala na komputerowe sterowanie urządzeniami obróbczymi. Taka obróbka prowadzona jest z użyciem różnych rodzajów maszyn, na przykład tokarek, frezarek, wiertarek czy urządzeń do cięcia.

Jak odbywa się obróbka CNC?

Aby obróbka CNC – http://transcom.pl/obrobka-cnc była możliwa do przeprowadzenia, w pierwszej kolejności niezbędne jest przygotowanie projektu komputerowego danego przedmiotu, który ma być wykonany tą techniką. Następnie z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania następuje zaprogramowanie urządzenia obróbczego, aby jego narzędzie mogło wykonać konkretne czynności i przygotowało gotowy produkt. W tym celu nie ma potrzeby ręcznego sterowania narzędziem, co jest dużym atutem w porównaniu do obróbki tradycyjnej.

Obróbka CNC – do jakich materiałów jest używana?

Tego rodzaju obróbka ma uniwersalne znaczenie i może być ona wykorzystana podczas pracy z różnymi rodzajami materiałów, na przykład:

  • metalem
  • drewnem
  • tworzywami sztucznymi
  • szkłem
  • kompozytami
  • kamieniem

Tak szerokie przeznaczenie powoduje, że obróbka CNC jest obecnie bardzo często prowadzona w różnych branżach.

Jakie zalety ma wykorzystanie obróbki CNC?

Ze względu na sposób działania obróbka CNC jest związana z licznymi zaletami, dlatego też jest ona dzisiaj wybierana coraz częściej, gdy konieczna jest obróbka materiałów. Do głównych zalet tej techniki zaliczane są:

Szybkość pracy

Nowoczesna obróbka jest bardzo szybka, dlatego przyspiesza ona realizację projektów, szczególnie o wysokich nakładach.

Bardzo duża precyzja

Dzięki temu, że narzędzie jest obsługiwane przez komputer, obróbka CNC może zagwarantować o wiele większą precyzję niż obróbka ręczna.

Szerokie przeznaczenie

Obróbka tego typu może być wykorzystywana w różnych celach, aby przygotować różne rodzaje przedmiotów z wielu materiałów.

Mniejsze ryzyko błędów

Również warto wskazać, że obróbka CNC jest obarczona mniejszym ryzykiem błędów, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów poprodukcyjnych.

Jak prowadzić obróbkę CNC?

Gdy konieczna jest obróbka CNC, można zaopatrzyć się w niezbędne do tego maszyny, ale również można zlecić prace w tym zakresie w firmie, która nimi dysponuje. Obróbka prowadzona z użyciem techniki CNC jest zatem w wielu przypadkach bardzo dobrą alternatywą dla obróbki ręcznej!

Dodaj komentarz