Porady

Drewno, płyta fornirowana czy płyta laminowana na meble – czym się różnią?

Do produkcji mebli wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, które różnią się pomiędzy sobą swoim składem, sposobem produkcji, a także właściwościami. Wśród najczęściej używanych materiałów znajdują się drewno, płyty fornirowane oraz płyty laminowane. Czym różnią się te materiały używane do wytwarzania mebli i na co warto się zdecydować?

Meble z drewna

Drewniane meble od wieków cieszą się bardzo dużym powodzeniem i wykorzystywane są one w różnych zestawieniach, między innymi w aranżacjach jadalni, kuchni, salonów czy sypialni. Drewno jako materiał naturalny jest najmniej przetworzone, ponieważ jest ono odpowiednio szlifowane i pokrywane środkami zabezpieczającymi, takimi jak oleje czy lakiery, by wydłużyć jego trwałość. Także może być ono malowane farbami i bejcowane.

Drewniane meble mają liczne zalety, między innymi:

  • Wyróżniają się naturalnym wyglądem,
  • Są oryginalne, ponieważ każda płyta drewniana jest inna,
  • Cechują się wysoką wartością,
  • Są bardzo trwałe i mogą służyć przez długie lata,
  • Są bardzo efektowne i pasują do różnych aranżacji.

Z drugiej strony tego typu meble są również dość drogie, co powoduje, że nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Meble z płyt fornirowanych

Drugim materiałem często używanym do produkowania mebli są płyty fornirowane. Są to płyty drewnopochodne, które z zewnątrz pokrywane są za pomocą warstwy forniru – cienkiego naturalnego drewna. Ze względu na taką warstwową budowę płyty fornirowane zachowują atrakcyjny wygląd naturalnego drewna, ale także są od nich tańsze. Również mogą być mniej podatne na wypaczanie w porównaniu do drewna naturalnego. Wysokiej jakości meble Koszalin – skorzystaj z oferty sprawdzonego sklepu oferującego meble i wybierz najlepsze wyposażenie dla siebie!

Meble z płyt laminowanych

Trzecim materiałem często wykorzystywanym do produkowania mebli są płyty laminowane, czyli są to płyty drewnopochodne, które z zewnątrz wykańczane są warstwą laminatu. Takie płyty mogą mieć różne wzory, na przykład mogą one imitować naturalne drewno, mogą być jednokolorowe, a także mogą mieć różne wykończenia – matowe czy błyszczące.

Do głównych zalet mebli z płyt laminowanych zaliczane są:

  • Przystępne ceny,
  • Estetyczny wygląd,
  • Wiele wariantów do wyboru,
  • Odporność mechaniczna.

Warto jednak wskazać, że takie meble nie mają aż tak naturalnego wyglądu, jak te wykonane z drewna, co sprawia, że nie spełnią one oczekiwań każdego. Gdy zatem planuje się kupno nowych mebli do swojego domu albo mieszkania, warto pamiętać o powyższych rodzajach materiałów, ich zaletach i wadach!

Dodaj komentarz