PolecanePoradyZdrowie

Najlepsze pozycje do spania. Jak spać, żeby się wyspać

Szacuje się, że nawet 1/3 naszego życia przeznaczamy na spanie. Dobrze zatem, by nie był to czas zmarnowany, tym bardziej, że sen wpływa na nasze zdrowie i jeżeli nie poświęcimy mu wystarczającej uwagi, rano nie będziemy mieli energii do pracy. Istotną rzeczą w zachowaniu wysokiego komfortu snu jest zajęcie prawidłowej pozycji. Nie wszystkie są odpowiednie dla organizmu.

Zanim poszukasz łóżka Kraków podczas urządzania sypialni, sprawdź, jakie jest właściwe ułożenie ciała podczas snu.

Pozycje podczas snu, których należy unikać

Pozycja embrionalna

Zwana również płodową. Polega na leżeniu na boku, z głową i kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Plecy przyjmują wówczas półokrągły kształt. W pozycji embrionalnej zasypia wiele osób, nie wiedząc, że negatywnie wpływa na zdrowie. Śpiąc w ten sposób, powodujemy nadmierny nacisk na nasze narządy wewnętrzne, co może utrudnić oddychanie oraz wpływać na trawienie. Nie jest to również dobre rozwiązanie dla kręgosłupa.

Spanie na brzuchu

Choć ta pozycja wydaje się dla niektórych komfortowa, jest szczególnie odradzana przez lekarzy. Układając się na brzuchu ograniczamy naszym płucom dostęp do powietrza i nadmiernie obciążamy kręgosłup. 

Spanie na boku ze zgiętymi kolanami lub na plecach z rękami na klatce piersiowej

Jeśli podczas spania na boku przyciągamy nogi do klatki piersiowej, uciskamy na brzuch, co utrudnia pracę narządom wewnętrznym. Z kolei skrzyżowanie rąk na piersi w trakcie leżenia prosto może zaburzyć proces oddychania.

Pozycje do spania zalecane przez lekarzy

Na wznak

Jedna z najbezpieczniejszych pozycji. Nie ma tutaj mowy o nacisku na narządy, kręgosłup jest ułożony w wygodnej pozycji (pod warunkiem, że mamy dobre łóżko), a i oddychanie przebiega prawidłowo.

Potrzebujesz nowego łóżka? Zajrzyj na https://expertsnu.pl/

Na boku z wyprostowanymi nogami

Śpiąc na boku eliminujemy ryzyko powstawania zgagi. Jeśli zadbamy też o to, by nasze nogi były wyprostowane, nie obciążymy narządów wewnętrznych i nie zakłócimy procesu oddychania.

W pozycji rozgwiazdy

Leżąc na plecach, rozsuń nogi i unieś ręce nad głowę, lekko zginając je w łokciu. W ten sposób zlikwidujesz nacisk na kręgosłup (szczególnie w odcinku piersiowym).