Porady

Które akcesoria ogrodowe są niezbędne?

Właściciele przydomowych działek wiedzą, że do ich prawidłowego utrzymania niezbędne są różnorodne akcesoria ogrodowe. Pozwalają one nie tylko zachować ich estetyczny wygląd, ale też hodować rośliny lub relaksować się w otoczeniu przyrody. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodem, podpowiadamy w co powinieneś się zaopatrzyć.

Akcesoria ogrodowe do trawy

Wszyscy wiemy jak ważna jest właściwa pielęgnacja trawy, zapewniająca jej zdrowy wzrost. Aby więc utrzymać odpowiednią strukturę darni, swój trawnik musisz regularnie kosić. Krótkie przycięcie trawy nie tylko pobudzi ją do wzrostu, ale też nada estetycznego wyglądu Twojemu ogrodowi. Pamiętaj też, że krótkie źdźbła zmniejszają ryzyko pożaru! Jakich sprzętów będziesz więc potrzebować?

Na pewno niezbędna będzie kosiarka ogrodowa oraz podkaszarka. Pierwszym urządzeniem skosisz duże powierzchnie, drugim – trudno dostępne miejsca. Przydadzą Ci się także długie nożyce ogrodowe, którymi bez schylania się przytniesz trawę wzdłuż krawężnika i schodów. Możesz też pokusić się o buty do aeracji, które napowietrzą glebę i przyspieszą równomierny wzrost trawy.

Narzędzia do wysiewu i sadzenia

Grabie to niezbędne akcesoria ogrodowe. Nie tylko oczyścisz nimi trawnik z liści, ale też przygotujesz podłoże pod wysiew nasion. Równie niezastąpiona jest łopata do wkopywania większych roślin (krzewów, drzewek) oraz przenoszenia ziemi. Jeśli natomiast chcesz spulchniać glebę, rozbić jej większe grudki i sadzić rośliny, koniecznie zaopatrz się w motykę.

Przy hodowli roślin przydadzą Ci się folie i włókniny. Niektóre z nich służą do opatulania sadzonek (w celu chronienia ich przed wahaniami temperatur i przyspieszenia ich wzrostu), innymi natomiast możesz przykryć nasiona (dzięki czemu będą one szybko i równomiernie kiełkować). Nie zapomnij też o włókninach do wyścielania gleby, które ochronią ją przed przerastaniem chwastami.

Dodatkowe akcesoria ogrodowe

Do pracy w ogrodzie niezbędna Ci będzie odpowiednia odzież ochronna. Na początek zaopatrz się w grube rękawice ogrodowe. Niektóre z nich mają funkcje dotykową, dzięki czemu podczas pracy będziesz mógł korzystać ze swojego telefonu! Przydadzą Ci się także kalosze lub buty ogrodowe odporne na wilgoć i wodę.

Pamiętaj, że ogród należy regularnie nawadniać. Zaopatrz się więc w węże ogrodowe, zraszacze do trawnika oraz konewki do podlewania roślin – zwłaszcza tych, które są wrażliwe na bezpośrednie polanie wodą ich liści. Do prowadzenia właściwej hodowli roślin przyda Ci się także pHmetr (powie Ci jaki odczyn ma Twoja gleba) oraz deszczomierz (pomoże Ci racjonalnie nawadniać ogródek).

Narzędzia do cięcia

Jeśli w Twoim ogrodzie rosną krzewy, żywopłot lub niewysokie drzewa, będziesz potrzebować urządzeń do ich przycinania: nożyc oraz sekatorów. To dzięki nim utniesz stare pędy, poprawiając tym samym kondycję rośliny oraz intensyfikując jej kwitnienie. Co więcej, cięcie roślin krzewiastych pozwoli nadać im wymarzony kształt, który wpłynie na walory wizualne Twojego ogrodu.