Polecane

Kiedy przyda Ci się konto oszczędnościowe?

Banki bardzo często oferują swoim klientom konto oszczędnościowe, które jest skutecznym sposobem na gromadzenie pieniędzy. Jest to także bardzo wygodna forma nauki oszczędzania, planowania wydatków i zarządzania swoim budżetem. Jeśli jednak nie wiecie jeszcze, czy konto może wam się przydać, podpowiadamy!

Nauka oszczędzania u dzieci

Wasze pociechy zapewne zawsze mogły liczyć na finansowe wsparcie: zakup słodyczy, ubrań, czy sponsorowanie rozrywek. Pomyślcie jednak, czy wraz z ich dorastaniem, nie warto aby miały własne konto oszczędnościowe? Młodzi ludzie nauczą się dzięki niemu samodzielnego gospodarowania i zarządzania finansami oraz zyskają poczucie pewnej niezależności.

Konto oszczędnościowe dla nastolatków ma też inny plus – poznają zasady rynku finansowego oraz formy lokowania oszczędności. To bardzo ważne, aby zaznajamiać się z tym od wczesnej młodości. Ten rodzaj życiowej wiedzy przyda im się w dorosłym życiu, a Wy jako rodzice, jesteście jedynymi osobami, którą mogą im tą wiedzę przekazać.

Rozwój i nauka

Jeśli planujecie odłożyć pieniądze na swój rozwój i edukację, konto pomoże i w tej sytuacji. Możecie na nie przelewać niewielkie kwoty lub ustawić stałe zlecenie przelewu części waszej pensji. Nawet niewielkie kwoty zaczną w końcu zbierać się w większą sumę, którą przeznaczycie na podniesie kompetencji zawodowych: kursy doszkalające, lekcje języka lub naukę jazdy.

Możecie też odkładać pieniądze na edukację swoich dzieci, regularnie deponując na koncie niewielkie kwoty. Wasze dzieci docenią to, wybierając się na studia lub opłacając kursy i szkolenia. Pieniądze przeznaczone na naukę nigdy nie są pieniędzmi zmarnowanymi. Konto oszczędnościowe pomaga więc inwestować w rozwój nas samych i najbliższych nam osób.

Rodzinne uroczystości

W każdej rodzinie co jakiś czas wypadają ważne uroczystości, które wymagają poniesienia kosztów. Ponoszą je zarówno organizatorzy jak i goście. Do wydarzeń takich należą niewątpliwie chrzciny, komunia, ślub i wesele. Warto więc już zawczasu odkładać środki na opłacenie tych wydarzeń, jak również gromadzić oszczędności na prezenty dla solenizantów.

Pieniądze na rodzinne uroczystości możecie odkładać zarówno pod kątem własnych potrzeb (zakup prezentu, organizacja ślubu), jak również bliskich wam osób (organizacja wesela dziecka). Dzięki zapleczu finansowemu w czasie uroczystości będziecie mogli bawić się dobrze a nie złościć i zamartwiać koniecznością wydania pieniędzy lub znacznym uszczupleniem domowego budżetu.

Wymarzone wakacje

Każdy z nas potrzebuje wypoczynku. Niestety, wakacje nie należą do najtańszych. Dlatego i na nie warto odkładać zawczasu pieniądze, przelewając je na konto oszczędnościowe. Co więcej, na tańsze urlopy możecie przeznaczać bieżącą gotówkę a na konto przelewać tyko te środki, które przeznaczycie na droższy, zagraniczny wyjazd.

Systematycznie odkładane pieniądze dość szybko pozwolą wam zgromadzić odpowiednią kwotę. Pieniądze te możecie gromadzić także na wakacyjne wyjazdy swoich pociech. Ferie zimowe, wakacje letnie – wydatki te kosztują! A tak, w prosty sposób będziecie zabezpieczać komfort waszych dzieci a przy okazji i swój własny.

Poczucie bezpieczeństwa

Konto oszczędnościowe ma także dobry efekt psychologiczny – pozwali wam poczuć finansowe bezpieczeństwo. Mając nawet niewielkie oszczędności, nie straszne wam będą nagłe wydatki na naprawę auta, zakup lekarstw czy konieczność zakupu nowych urządzeń gospodarstwa domowego.

Warto więc zadbać o komfort psychiczny i regularnie przelewać na konto choćby niewielkie kwoty. Systematyczne oszczędzanie zapewni wam wygodę a także „spokój ducha”.