Polecane

Jak porównać kredyty na samochód? / samochód na kredyt

photo-1532974297617-c0f05fe48bffChcesz cieszyć się własnym samochodem, ale nie masz wystarczających środków, by zrealizować taką inwestycję? Banki chętnie udzielą Ci kredyt samochodowy, dzięki któremu szybko spełnisz swoje marzenie. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę i na co zwracać szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy z instytucją bankową.

Kredyt samochodowy – podstawowa charakterystyka

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że bank wymaga od kredytobiorcy udokumentowania nabycia auta. Bardzo często dzieje się tak, że środki pieniężne automatycznie trafiają do sprzedawcy samochodu, a kredytobiorca zobowiązuje się jedynie do regularnej spłaty miesięcznych rat. Nie ma więc realnie kontaktu z pieniędzmi, jakie pożycza od banku na zakup pojazdu.

Co ciekawe, samochód na kredyt może być używany albo nowy, może pochodzić z komisu, o dealera, z salonu, ale tez od prywatnego właściciela. Samochód na kredyt może brać osoba prywatna oraz firma. Podstawowym warunkiem jest konkretna zdolność kredytowa – tym wyższa, im wyższa jest wartość nabywanego pojazdu. Warto podkreślić, że kredytobiorca staje się od razu właścicielem auta. Może więc je w każdej chwili wypożyczyć, a nawet sprzedać.

Samochód na kredyt – finansowanie zgodne z potrzebami kredytobiorcy

Kredyty celowe stają się coraz bardziej elastyczne. Oznacza to, że banki udzielają je na warunkach zgodnych z preferencjami kredytobiorcy. Negocjować można nie tylko okres trwania umowy kredytowej, ale też oprocentowanie czy dodatkowe bonusy. Coraz więcej instytucji bankowych daje nie tylko samochód na kredyt, ale też tanie ubezpieczenie, zniżki na tankowanie czy darmowy serwis pojazdu.

Niektóre banki wymagają tzw. wkładu własnego. Nie należy się przed nim bronić. Okazuje się, że zobowiązania zabezpieczone wkładem własnym, są udzielane na dużo lepszych warunkach. Co ważne, banki udzielają nie tylko dedykowany kredyt na samochód. Kredyt celowy na preferencyjnych warunkach może też zostać przyznany na zakup skutera, motorówki, jachtu albo quada. Tak naprawdę na wszystkie pojazdy mechaniczne, które wymagają zarejestrowania.

Rankingi najlepszych kredytów

Zanim popiszesz umowę z bankiem, zerknij na zestawienie najlepszych ofert w różnych instytucjach. Wybierz bank, który oferuje Ci najkorzystniejsze warunki. Nie zawsze liczy się jedynie niska rata. Pod uwagę warto wziąć także okres trwania umowy kredytowej, wskaźnik RRSO czy też dodatkowe bonusy.

Aktualne rankingi ofert bankowych publikowane są przynajmniej raz w miesiącu. Można je znaleźć na oficjalnych stronach banków. To źródło daje nam pewność wiarygodności.

Podstawowe błędy kredytobiorców

Nigdy nie należy zaciągać kredytu na samochód w banku, tylko dlatego, że posiadamy już w tej instytucji jakiś produkt. Okazuje się, że konkurencja może mieć dla nas o wiele lepszą ofertę. Co więcej, najczęściej samochód na kredyt nabywany jest korzystniej, jeśli jest się nowym klientem banku. Zobowiązania nie powinny być też zaciągane pod wpływem impulsu, nieracjonalnie.

Dodaj komentarz