Dwa psy w domu – co robić?

pexels-photo-38008Jeden z Twoich pupili jest z Tobą od dłuższego czasu i właśnie postanowiłeś przygarnąć nowego psiaka? Znajda jest przyjazna, ale Twój pierwszy pies kręci nosem i wcale nie chcę się zaprzyjaźnić z nowym kolegą? Oto kilka sposobów na psi kompromis.

Oddzielne miski

Często się zdarza, że zazdrosny pies wyjada z miski nowego pupila. Zwłaszcza, gdy nie ma Cię w domu. Nawet, gdy pies jest najedzony, z poczucia zazdrości jest w stanie zdominować drugiego pupila i wyjeść mu wszystko z miski. Dlatego też warto dawać karmę w oddzielnych miejscach w domu, przy legowiskach każdego z psów. Pies, który będzie jadał tam, gdzie czuje swoje zapachy, raczej przy tym miejscu zostanie. Na początku warto oddzielać te miejsca drzwiami, co jednak zmusza do karmienia pupili wyłącznie w Twojej obecności.

W wolnej chwili przeczytaj: https://lajf-stajl.pl/jak-zadbac-o-diete-kanapowca/

Wspólne spacery

To oczywiste, ale nie każdy o tym wie – nie możesz wychodzić z psami na osobne spacery. Nawet jeśli mają sobie dokuczać podczas przechadzki, muszą iść razem. Jeśli któryś pies zostanie sam w domu, będzie realnie cierpiał i budował w sobie agresję wobec psa, który wyszedł. Może także stracić zaufanie do samego właściciela.

Nagrody

Nagrody są bardzo istotne w wychowaniu psów. Pierwszy pies powinien być nagradzany za każde dobre zachowanie skierowane wobec nowego (np. gdy ustąpi mu zabawkę lub da się ze sobą drażnić). Jeśli pierwszy pies uwarunkuje nowego z nagrodą, czyli czymś przyjemnym, przestanie być wrogo nastawiony. W końcu i nagroda będzie zbędna, gdy uczucie sympatii wobec znajdy się utrwali.

Dowiedz się więcej o karmach bez zbóż:

oraz przeczytaj poradnik o korzyściach stosowania karm bezzbożowych:

 

Podział uwagi

Jeśli jesteś jedynym domownikiem, przed Tobą trudne zadanie. Z jednej strony pierwszy pies będzie z góry zazdrosny, więc należy poświęcić mu więcej uwagi. Z drugiej strony, nowy przybysz musi oswoić się z domem, zbudować nić zaufania. Z tego względu i on będzie potrzebował Twojej uwagi. W takim wypadku najlepiej starać się dawać tyle samo uwagi każdemu pupilowi, choć jednak trzeba też karać w przypadku agresywnych zachowań. Stanowczość, ale i obecność. Konsekwencja i miłość. Psy w końcu zrozumieją, że chcesz dla nich dobrze i przestaną walczyć o uwagę.