Blachodachówka i gont bitumiczny. Co lepsze na pokrycie dachu?

Możliwości wykończenia dachu jest bardzo wiele. Wśród najchętniej wykorzystywanych rozwiązań jest blachodachówka i gont bitumiczny. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, warto przyjrzeć się ich specyfice.

Gonty bitumiczne – charakterystyka

Zalety gontów bitumicznych

Jedną z cech zdecydowanie przemawiających na korzyść gontów bitumicznych jest cena. Koszt pokrycia 1 m² zaczyna się już od kilkunastu złotych. Tym samym jest to bardzo ekonomiczna metoda pokrycia dachu, nieobciążająca naszego budżetu. Gont bitumiczny nie sprawia też większych problemów podczas montażu. Jego uniwersalność i elastyczność sprawiają, że można go dostosować do nawet bardzo skomplikowanej powierzchni.

Wady gontów bitumicznych

Niestety gonty bitumiczne są materiałem, który sprzyja rozwijaniu się mchu. W związku z tym, po nałożeniu na dach, trzeba regularnie kontrolować stan i ewentualnie czyścić powierzchnię z naleciałości. Ponadto gonty można montować jedynie w temperaturze powyżej 5º, dodatkowo wymagają wcześniejszego deskowania, by wyrównać podłoże.

Blachodachówka – charakterystyka

Zalety blachodachówki

Główną zaletą blachodachówki jest cena; to niedrogi, a jednocześnie wysokiej jakości materiał. Blachodachówkadaje gładką, trwałą powierzchnię, utrzymującą się przez wiele lat. Dodatkowo arkusze blaszane są bardzo lekkie. W przeciwieństwie do dachówek ceramicznych nie obciążają nadmiernie konstrukcji dachu. Alternatywą dla blachodachówki może być też blacha trapezowa

Wady blachodachówki

Blachodachówkę trzeba dość często przycinać do indywidualnych potrzeb, szczególnie jeśli dach ma skomplikowaną budowę. Wiąże się to zatem z dodatkowym nakładem pracy. Ponadto uciążliwy może być brak izolacji akustycznej. Dach pokryty blachą nie ochroni przed dźwiękami z zewnątrz, przez co odgłosy padającego deszczu będą mocno słyszalne, szczególnie na poddaszu. 

Blachodachówka czy gont bitumiczny: co wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji, efektu, jaki chcemy osiągnąć i od zasobów pieniężnych. Zarówno blachodachówka, jak i gont bitumiczny, o ile zostaną zamontowane poprawnie, doskonale sprawdzą się na dachu. Przed zakupem materiału trzeba zatem rozważyć wszystkie za i przeciw oraz ocenić, które rozwiązanie okaże się najlepsze.