Dom

Jakie pokrycie dachu jest najlżejsze?

Wykańczając dach, nie chcemy zbytnio obciążać konstrukcji domu. By postawić na bezpieczeństwo i jednocześnie łatwość montażu, wybieramy materiały lekkie, z których sprawnie zbudujemy pokrycie dachowe. Które z nich są najlepsze?

Płyty i gonty bitumiczne

Bardzo popularne gonty powstają z włókniny z dodatkiem bitumu. Ich wierzchnia część pokryta jest posypką, przez co dobrze imitują np. gont drewniany. Są łatwe w obróbce i trwałe. Podobnie jest z bitumicznymi płytami falistymi, które ze względu na niewielki rozmiar można bez problemu dopasować do kształtu dachu.

Gonty drewniane

Wykonywane zwykle z drewna sosny, świerku, dębu, jodły lub modrzewia. Po impregnacji, gonty nie będą nasiąkały wodą, dlatego nie musimy się obawiać o uszkodzenia dachu wywołane silnymi opadami. Wadą gontów drewnianych jest jednak czasochłonny montaż, choć po zakończeniu prac osiągniemy niezwykle estetyczny efekt.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa to zdecydowanie jedna z najbardziej ekonomiczny form pokrycia dachu. Dostosowuje się do różnego rodzaju powierzchni, efektownie wygląda, a przy tym nie sprawia problemów podczas montażu. Tworzy mocną, odporną na wilgoć powłokę. Blacha trapezowa jest często stosowana do pokryć dachowych w dużych obiektach przemysłowych, ale ze względu na funkcjonalność i estetykę znajdziemy ją też na dachach domków jednorodzinnych.

Blachodachówka

Popularna, tania, a przede wszystkim trwała blachodachówka jest coraz częściej wykorzystywana przez właścicieli domów. Doskonale chroni przed przedostawaniem się wody, a po uprzednim zabezpieczeniu jest odporna na korozję. Blachodachówki dobrze naśladują wygląd tradycyjnych dachówek ceramicznych, a są od nich dużo lżejsze.

Płyty z tworzyw sztucznych

Do ich stworzenia wykorzystywane są takie materiały jak PVC, poliestry, akryle, żywice syntetyczne czy poliwęglany. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się je do zadaszenia tarasów, altan ogrodowych czy wiat garażowych, jednak można je również spotkać w domach mieszkalnych. W zależności od wykończenia, płyty z tworzyw sztucznych mogą być przezroczyste, jak i w ogóle nie przepuszczać światła. Są odporne na uszkodzenia.