DomPolecanePoradyZdrowie

Aby nasze czworonogi nie chorowały

pexels-photo-374908Decyzja o zakupie albo adopcji psa bynajmniej nie należy do najłatwiejszych – zdajemy sobie sprawę z tego, że pies jest zwierzęciem szczególnie przywiązującym się do ludzi, nie możemy więc podjąć jej bezrefleksyjnie. Bycie „panem” psa oznacza nawiązanie z nim pewnej relacji – na dobre i złe. Dlatego też, gdy pojawia się kłopot, nie możemy tego zlekceważyć. Warto dowiedzieć się co nieco o chorobach naszych czworonogów, aby odpowiednio wcześnie zareagować i uchronić je od konsekwencji. 

Na co chorują psy?

Organizm psa jest zbudowany podobnie jak nasz, dlatego nietrudno wskazać typowe psie choroby i zaburzenia. Najczęściej dotyczą one przewodu pokarmowego (np. zaburzenia funkcji wątroby), układu moczowego i rozrodczego (np. kamice pęcherza), układu oddechowego (np. infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych) albo układu krążenia (np. niewydolność krążeniowo-oddechowa). Nierzadko pojawiają się także kłopoty dermatologiczne (np. grzybice) i endokrynologiczne (związane z hormonami tarczycy). Więcej o chorobach wewnętrznych u psa przeczytasz na: http://duowet.net/choroby-wewnetrzne-diagnostyka-i-leczenie-schorzen/.

Kiedy do weterynarza?

Choroby wewnętrzne u psów nie pojawiają się znikąd – zupełnie tak jak u ludzi. Ich objawy są różne w zależności od tego, czego dotyczą. Warto zwrócić uwagę na to, że psy niechętnie okazują, że dzieje im dolega, dlatego też często zauważamy to stosunkowo późno. Można jednak wskazać kilka specyficznych zachowań psów, które powinny stanowić dla nas bodziec do szybkiego udania się z naszym pupilem do weterynarza. Jednymi z najczęstszych zachowań świadczących o potencjalnej chorobie są brak apetytu i energii. Zdrowe psy zwykle są wesołe i aktywne. Dzięki regularnemu obserwowaniu psa możemy określić, czy jest to związane wyłącznie z jego złym samopoczuciem czy może źródłem jest coś poważniejszego.

Jak zapobiegać chorobom naszych czworonogów?

Tym, co możemy zrobić, aby uchronić psy od zachorowania, jest przede wszystkim regularna profilaktyka. Poza tym istotna jest odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe odżywianie. Artykuły o tym, jak dbać o swojego pupila, a także wiele innych porad znajdziesz na stronie http://duowet.net.

Dodaj komentarz