DomPolecane

Uporządkuj trawnik na wiosnę!

ziemovit_spons_wapnowanie_trawnika_redW marcu i kwietniu można zacząć prace ogrodowe związane z pielęgnacją trawnika. Po zimie należy wykonać szereg czynności przywracających trawnikowi odpowiednią gęstość, zielony kolor i odporność na choroby. Warto zacząć od grabienia, później przejść do wertykulacji trawnika, aeracji oraz uzupełniania ubytków. Dowiedz się, jak i kiedy przeprowadzić te prace ogrodowe.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po ustąpieniu śniegów, jest porządne wygrabienie trawnika. Użyj do tego najlepiej lekkich, lekko zginających się grabi. Dzięki tej czynności pozbędziesz się z trawnika obumarłych źdźbeł trawy, starych liści, igieł oraz mchu.

Wszystkie te pozostałości, nazywane w ogrodnictwie filcem, ograniczają dopływ powietrza do gleby i systemu korzeniowego, a także zatrzymują wilgoć na powierzchni ziemi. Skutkiem jest ubogi wygląd trawnika oraz podatność na choroby.

Sprawdź również: Jak założyć trawnik – poradnik krok po kroku

Wertykulacja trawnika – praktyczne wskazówki

Po wygrabieniu liści i części filcu należy przystąpić do kolejnego kroku, czyli wertykulacji trawnika. To proces nacinania darni specjalnym narzędziem – wertykulatorem – po to, by usunąć z niej resztki zbitej murawy. Takie zastane złogi filcu powstają w wyniku intensywnego użytkowania w czasie sezonu. Na wertykulację trawnika najlepiej zdecydować się wiosną, od połowy kwietnia.

Wertykulatory nacinają darń pionowo ocynkowanymi nożami i usuwają z darni resztki organiczne. Dobrym pomysłem jest przeprowadzanie dokładnej wertykulacji pasmo po paśmie. Jeśli trawnik jest wyjątkowo zbity, można użyć narzędzia jeszcze raz – w poprzek.

Nacięcia trawnika przeprowadza się na głębokości do 7 cm. Następnie usuwa się obumarłe rośliny, chwasty, mech. Należy to zrobić ostrożnie, by nie uszkodzić trawnika – jego kondycja została już wystarczająco nadwyrężona podczas zimy.

Dzięki takim zabiegom darń będzie miała większy dostęp do promieni słonecznych, światła oraz przestrzeni, której nie zabiorą jej już chwasty (lub tylko w ograniczonym stopniu).

Aeracja trawnika – kiedy napowietrzać darń?

Zabieg ten polega na nakłuwaniu trawnika w celu napowietrzenia i rozluźnienia gleby. Aeracja trawnika pozwala na poprawienie elastyczności darni, pobudza rośliny do wzrostu i korzystnie wpływa na system korzeniowy. Dzięki nakłuwaniu murawy staje się ona bardziej odporna na deptanie, ponieważ zwiększa się jej możliwość chłonięcia wody i substancji odżywczych z nawozów.

Jak wykonać aerację trawnika? Należy nakłuwać ziemię przy pomocy wideł ogrodniczych na maksymalną głębokość 10 cm. Można użyć także butów lub walców z kolcami. Jeśli zamierzasz wykonać te prace na dużej powierzchni, powinieneś zaopatrzyć się w specjalny sprzęt – aerator.

Aerację trawnika dokonuje się najczęściej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Warto pamiętać, że pierwszy raz można ją przeprowadzić w 2 roku od założenia trawnika.

Pierwsze koszenie trawnika – kiedy i jak to zrobić?

Koszenie to nie tylko skracanie roślin tworzących darń. To także zabieg pielęgnacyjny, który wpływa na gęstość trawnika. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić wiosną, w okolicach końca kwietnia i początkach maja. Czynność powtarza się co 7–10 dni.

Pamiętaj, by nie uszkodzić trawnika zbyt intensywnym koszeniem. Należy również zwrócić uwagę, by nie ścinać trawnika krócej niż na 3 cm wysokości źdźbeł.

Uzupełnij nierówności powierzchni trawnika

Trawnik powinien być równą, zieloną powierzchnią, która dobrze prezentuje się na działce. Nie można więc dopuścić, by znalazły się na nim ubytki w roślinności. Po zimie to jednak naturalne, że darń nie jest zupełnie równa i trzeba uzupełnić braki w trawniku.

W tym celu należy zdecydować się na dodatkowy wysiew w miejscach, w których powstały ubytki. Możesz wybrać na przykład Regenerator marki Ziemovit.pl – mieszankę nasion przeznaczoną specjalnie do uzupełniania braków w trawnikach. Regenerator szybko kiełkuje i zarasta uszkodzone miejsca, a dodatkowo jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji trawnika i ogrodu znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.

Dodaj komentarz