Skutki zaburzeń snu – o tym nie masz pojęcia!
Pojedyncze bezsenne noce na pewno nie są niczym przesadnie szkodliwym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak w sytuacji, gdy nie możemy zasnąć przez dłuższy czas, regularnie budzimy się w środku nocy i wstajemy bardziej senni niż wtedy, kiedy się kładliśmy to znak, że trzeba coś z tym zrobić. Jednym słowem, należy zmierzyć się z problemem jakim jest zaburzenie snu.
Zaburzenia snu a pora roku
Naukowcy są zgodni – zaburzenia snu najczęściej dotykają nas w czasie przesilenia i zmiany pór roku. Okazuje się, że bezsenne noce częściej przeżywamy w czasie wiosny i lata, kiedy nasz organizm nie jest przyzwyczajony do dłuższych dni i wyższych temperatur. Z kolei jesienią, przyczyną zarwanej nocy może być sezonowa depresja, natłok myśli i rozregulowane cykle organizmu, których powodem jest zmienna pogoda, temperatura i coraz krótsze doby. Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje warto zastanowić się czy są jakieś sposoby na złagodzenie zaburzeń snu. Poniżej przedstawimy kilka z nich.
Jak poprawić jakość snu?
W pierwszej kolejności warto pomyśleć nad zaaranżowaniem sypialni w zależności od pory roku. To na pewno ułatwi nam przestawienie się na nowy sezon i umili nam wieczory. Pamiętajmy również, by pościel i kołdrę zawsze dostosować do temperatury i okoliczności na zewnątrz. Przykładowo na zimę, ubierajmy grubszą, zimową kołdrę i poduszki w tekstylia z flaneli lub grubszej bawełny, miejmy pod ręką szlafrok i wygodne kapcie i przed snem zapalmy kominek zapachowy lub wypijmy ciepły napar z ziół. Warto również wiedzieć, że np. kołdra całoroczna także znacznie poprawi jakość naszego snu.
Co powoduje zaburzenia snu?
Jedną z przyczyn zaburzeń snu może być narażanie oczu na niebieskie światło tuż przed zaśnięciem. Dlatego lepiej ograniczyć spędzanie czasu przed telefonem lub komputerem tuż przed snem. Można również pobrać specjalny program lub aplikację, która odrobinę zmniejsza emisję tego szkodliwego światła. Kolejny nawyk prowadzący do zaburzeń snu, to kładzenie się do łóżka o różnych porach. Z tego powodu nasz zegar biologiczny się rozregulowuje. Innymi przyczynami naszych problemów z zasypianiem okazują się być emocje. Im bardziej denerwujemy się, że nie możemy zmrużyć oka, tym gorzej dla nas, bo organizm sam podnosi sobie ciśnienie.
Jak walczyć z zaburzeniami snu?
Po pierwsze, należy wyeliminować wszystkie czynniki powodujące u nas zaburzenia snu. Może to być usunięcie z sypialni telefonu, telewizora, głośnego zegarka lub nawet niewygodnej kołdry czy materaca. Po drugie, należy zmienić wszystkie przyzwyczajenia związane z późnym i nieregularnym zasypianiem. Wszystkie rzeczy, które poprawią jakość Twojego snu znajdziesz tutaj: https://expertsnu.pl/.