Porady

Metoda Callana – co to?

Bezpośrednie metody nauczania języków obcych stają się coraz bardziej popularne. Uczniowie często są zniechęceni i znużeni szkolnymi zajęciami z angielskiego czy niemieckiego, gdzie tak mało jest czasu na naukę swobodnej konwersacji. Poszukując dodatkowych lekcji, warto zastanowić się nad metodą, która kładzie nacisk na bezpośredni kontakt z językiem.

Callan ­- wady i zalety

Nauka języków obcych metodą Callana polega na tym, że lektor w bardzo szybkim tempie zadaje słuchaczom pytania i od razu podaje na nie odpowiedzi, które uczeń musi równie sprawnie powtórzyć. Błędy w wymowie korygowane są na bieżąco. Ten sposób zdobywania wiedzy ma przypominać proces poznawania języka przez dziecko, które słucha, co mówią jego opiekunowie i powtarza po nich słowa oraz całe frazy. Istotą metod bezpośrednich jest wyrobienie u słuchaczy nawyku mówienia i umiejętności zastosowania słów oraz konstrukcji zdań w odpowiednik kontekście. Ucząc się w ten sposób, można szybko opanować język obcy i pokonać opór przed wypowiadaniem się. Metoda Callana ma jednak też przeciwników. Jej krytycy zauważają, że słuchacze nie uczą się pisania i czytania. Nie każdemu odpowiada też schematyczność i powtarzalność zajęć. Uczniowie bowiem nie mają możliwości samodzielnego tworzenia zdań i wypowiadania się własnymi słowami. Lektorzy bazują wyłącznie na opracowanych przez twórców metody pytaniach i odpowiedziach.

Jak uczyć się efektywnie?

Metoda Callana tym różni się od tradycyjnych sposobów nauczania, że słuchacze nie muszą zbyt wiele ćwiczyć w domu. Powtarzalność lekcji ma na celu usystematyzowanie wiedzy już w szkole, by kursanci nie byli zmuszani do żmudnych prac domowych. W czasie zajęć nie sporządza się notatek. Z reguły uczestnicy kursów mają jednak podręczniki z słówkami i zdaniami ze wszystkich lekcji, do których warto zaglądać przed przyjściem na kolejne. Każde zajęcia zaczynają się od przypomnienia wiedzy, słów i zwrotów z poprzedniego spotkania. Pamiętajmy też, że szkoła i powtórki to nie wszystko. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym i np. oglądać filmy z napisami, najlepiej angielskimi, lub zaglądać na kanały zagranicznych youtuberów. W ramach treningu możemy spróbować też, chociaż raz w tygodniu, obejrzeć wiadomości anglojęzycznej stacji czy wysłuchać podcastu.

Jeśli interesuje Cię Callan Częstochowa, zajrzyj na: http://tarkowski.edu.pl/.