Zdrowie

Medycyna naturalna w nowej odsłonie

leech-368345_640

Hirudoterapia, czyli zabieg pijawkami, jest znana od wielu wieków. Stosowano ją już w starożytnym Egipcie. Współcześnie ta metoda została dokładnie przebadana i udoskonalona. Istnieje ponad 500 gatunków pijawek, jednak w celach medycznych stosuje się zaledwie 15, w tym Hirudo medicinalis. Obecnie hirudoterapię uznaje się za dziedzinę medycyny naturalnej i bezpieczną alternatywę dla typowych form leczenia wielu schorzeń.

Jak wygląda leczenie pijawkami?

Zabieg hirudoterapeutyczny polega na stawianiu pijawek na określonych punktach ciała. Pierścienice wgryzają się w skórę i pozostają przyssane do niej przez około godzinę. W tym czasie do krwiobiegu przenikają różnego rodzaju substancje lecznicze. Następnie pijawki są zdejmowane i niszczone, ponieważ każdą z nich wykorzystuje się tylko raz. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że pacjent zarazi się czymś podczas wykonywania zabiegu. Dodatkowo, organizmy przeznaczone do celów medycznych hoduje się w laboratoriach, w ściśle kontrolowanych, sterylnych warunkach. Po zabiegu zwykle występuje krwawienie i zaczerwienienie skóry. Z tego powodu ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do hirudoterapii, czyli, między innymi, nie przyjmować leków mających wpływ na krzepliwość krwi.

Zastosowanie hirudoterapii

Współcześnie zabiegi pijawkami stosuje się w bardzo wielu gałęziach medycyny. Okazują się pomocne przy różnego rodzaju schorzeniach sercowo-naczyniowych, w tym przy leczeniu miażdżycy i żylaków. Hirudoterapia znalazła też swoje zastosowanie przy leczeniu urazów i stanów zapalnych, ponieważ związki wydzielane przez pierścienice z gatunku Hirudo zmniejszają ból i obrzęk, a także działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Metoda jest wykorzystywana również przy zaburzeniach immunologicznych, a także przy chorobach układu ruchu, na przykład w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przeciwwskazania

Hirudoterapia jest uważana za bezpieczną metodę, jednak istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Głównie są to choroby przewlekłe, takie jak niektóre nowotwory lub AIDS, a także różnego typu zaburzenia krzepliwości krwi, w szczególności hemofilia, małopłytkowość oraz marskość wątroby. Zabiegów z wykorzystaniem pijawek nie zaleca się też osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych, a także pacjentom po silnych krwotokach.

Dodaj komentarz