LUZ – jedno z najbardziej relaksujących źródeł światła

LUZ to projekt oświetleniowy. Koncept, który ma pomagać ludziom mieszkającym w regionach polarnych, cierpiących z powodu niedostatku światła słonecznego. Jednak nie jest to zwykła lampa. Jej duża, okrągła powierzchnia potrafi przybierać różne naturalne kształty i reaguje na zmieniającą się pogodę.

Jako jeden z finalistów konkursu Lexus Design Award 2015, projekt LUZ stara się odpowiedzieć na problem nieoczywisty, ale niejednokrotnie już podejmowany. Co ważne, odpowiada w sposób nowatorski, wykorzystując do tego technologię open source i programowanie.

Podstawę LUZ stanowią dwie lampy RGB LED połączone z mikrokontrolerem i czujnikiem, który dopasowuje intensywność i barwę oświetlenia do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Oprogramowanie potrafi też stopniowo modyfikować kierunek oświetlenia. Jeśli na zewnątrz jest pochmurnie, LUZ dobiera kolor, który ma maksymalnie stymulować mózg, jeśli jest zimno i pada śnieg lampa emituje światło w optymistycznych barwach. W nocy doświadczymy kolorów, które pomagają w pełni się zrelaksować i odpoczywać.

To nośnik emocji

„Jednym z moich celów przy projektowaniu jest maksymalne wykorzystywanie i stymulowanie zmysłów . Dlatego to właśnie koło – jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych symboli jakie rozumie ludzki mózg – jest bazą dla projektu LUZ.” – mówi autorka projektu Marina Mellado Mendieta.

Projekt nazywany jest open sourcowym. To z uwagi na specjalną platformę internetową, która ma pozwalać na dzielenie się z użytkownikami na całym świecie własnym kodem dla LUZ, a tym samym własnymi emocjami.