Zdrowie

Jakie są zalety i wady wewnątrzusznych aparatów słuchowych?

Postęp technologiczny ma wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Dzięki niemu osoby, które mają problemy ze słuchem, w wielu przypadkach mogą zrezygnować ze stosowania tradycyjnych zewnętrznych, a więc widocznych dla otoczenia aparatów słuchowych i zastąpić je modelami wewnątrzusznymi. Obecnie dostępnych jest kilka typów takich urządzeń. Łączy je jednak jedno – są bardzo dyskretne. Mają znacznie więcej zalet, nie są jednak pozbawione wad. Co warto wiedzieć o wewnątrzusznych aparatach słuchowych? Podpowiadamy.

Jakie są typy wewnątrzusznych aparatów słuchowych?

Osoby, którym lekarz zalecił używanie aparatu słuchowego, bardzo często obawiają się tego, jak otoczenie zareaguje na to urządzenie. Z tego powodu, jeżeli tylko istnieje taka możliwość, osoby aktywne zawodowo, uprawiające sporty i młode, najczęściej stawiają na wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów takich urządzeń. Wśród najpopularniejszych można wymienić jednak modele typu CIC, czyli całkowicie wewnątrzprzewodowe, a także IIC, czyli niewidoczne w przewodzie słuchowym. Te pierwsze nie są umieszczone w małżowinie usznej, lecz w przewodzie słuchowym. Z kolei te drugie pozostawia się jeszcze głębiej w przewodzie słuchowym.

Jakie są zalety wewnątrzusznych aparatów słuchowych?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe, bez względu na to, jaki model wybierzemy, cieszą się dużą popularnością ze względu na fakt, iż są bardzo dyskretnym rozwiązaniem. Takie modele, dostępne na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ nie mają żadnych elementów, które wystają poza ucho, a więc są prawie niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo ich stosowanie jest dużo bardziej komfortowe niż modeli zausznych, zwłaszcza w przypadku, kiedy nosimy okulary, nauszniki czy nawet czapkę. Obecnie dostępne na rynku modele dedykowane są głównie osobom ze średnim i lekkim niedosłuchem. Niektóre wersje jednak mogą być wykorzystywane nawet w przypadku głębokiego niedosłuchu.

Zobacz także: https://blog4women.pl/jak-dziala-aparat-sluchowy-i-jak-pomaga-w-poprawie-sluchu/

Czy wewnątrzuszne aparaty słuchowe mają wady?

Wszelkie wady wewnątrzusznych aparatów słuchowych wynikają głównie z ich niewielkiej budowy. Na początku niektórzy pacjenci mogą mieć problem na przykład z wymianą małych baterii. Dodatkowo o takie urządzenie należy szczególnie dbać ze względu na to, że umieszczane jest w przewodzie słuchowym, gdzie panuje większa wilgotność niż w małżowinie i często znajduje się więcej wydzieliny. Z tego powodu należy szczególną uwagę zwrócić na higienę i regularne czyszczenie aparatu wewnątrzusznego.