Polecane

Jakie są rodzaje rusztowań budowlanych?

Rusztowania budowlane wykorzystywane są nie tylko w branży remontowej i w budownictwie, ale również w wielu innych sektorach. Bez wątpienia jednak te tymczasowe konstrukcje służą głównie do bezpiecznego wykonywania prac na wysokości. Obecnie dostępne są one w kilku różnych rodzajach. Mogą być wykonane również z różnych materiałów. Jakie są jednak najczęściej wykorzystywane modele rusztowań budowlanych? Podpowiadamy.

Czym wyróżniają się rusztowania ramowe?

Wśród najczęściej stosowanych rusztowań, bez wątpienia można wymienić modele ramowe. Charakteryzują się one łatwością i szybkością zarówno montażu, jak i demontażu. W konstrukcji takiej znajdziemy pomosty, a także poziome i ukośne stężenia przymocowane do do ramy. W tego typu modelach znajdują się również barierki, które zwiększają bezpieczeństwo prac wykonywanych na wysokości. Z tego powodu ramowe rusztowania używane są chętnie nabywane przez osoby, które zajmują się pracami wykończeniowo-remontowymi. Ten typ jednak nie sprawdzi się w przypadku wysokich budynków, a także renowacji obiektów zabytkowych, ze względu na to, że wymaga zamocowania konstrukcji przy pomocy kotew do ściany.

Kiedy sprawdzą się rusztowania warszawskie?

Jedną z najpopularniejszych konstrukcji wykorzystywanych w sektorze budowlano-remontowym bez wątpienia są rusztowania warszawskie. Zazwyczaj maksymalna wysokość takiego modelu wynosi 8 m. Jego prosta budowa i łatwość montażu doceniana jest głównie w przypadku prac budowlanych, konserwatorskich i remontowych. Modele takie mogą być wykorzystane nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynku. Składają się one z dwóch pionowych rur połączonych ze sobą dwoma cieńszymi prętami.

Zobacz także: https://polishproperte.pl/bezpieczenstwo-pracy-na-rusztowaniach-najwazniejsze-zasady-i-przepisy/

Kiedy warto postawić na rusztowanie ruchome?

Osoby, które szukają rusztowań w korzystnej cenie, bardzo często korzystają z rozwiązań dostępnych na stronie: https://szalbud.pl/. Mimo że standardowo najczęściej stosowane są modele ramowe czy warszawskie, to jednak w pewnych sytuacjach lepiej sprawdzają się rusztowania ruchome. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki ich specjalnej budowie, można je łatwo przesuwać z miejsca na miejsce. Z tego powodu są one najczęściej wykorzystywane w przypadku prac wymagających częstej zmiany miejsca położenia takiej konstrukcji. Są dość lekkie, jednocześnie bardzo trwałe i stabilne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wyposażone są w specjalne kółka, a także pomost z poręczą. Do ich montażu nie są potrzebne żadne narzędzia, ponieważ przebiega on podobnie jak w przypadku modeli warszawskich.