LifestylePolecanePorady

Jak wybrać aktówkę dla mężczyzny?

briefcase-1578138_1920Minęły czasy, kiedy aktówka była zarezerwowane jedynie dla wielkich biznesmenów. Dziś na ulicy można spotkać spore grono mężczyzn, które niesie ją w ręce, wracając z pracy lub z ważnego spotkania. Mimo że jest obecnie powszechnym gadżetem, nie straciła nic ze swej elegancji. Szukasz prezentu z klasą dla swojego mężczyzny? Postaw na aktówkę!

Aktówka – skąd się wzięła nazwa?

Skąd wzięła się nazwa „aktówka”? Od przechowywanych w niej dokumentów sądowych – aktów. Dziś jej funkcjonalność znacznie wzrosła. Kobiety i mężczyźni noszą w niej także laptopy, komórki, klucze, portfele i inne niezbędne rzeczy, bez których nie sposób się obejść.

Dlaczego aktówka kojarzy nam się z klasą, elegancją i bogatymi mężczyznami? Bo aż do lat 90. XX wieku była zarezerwowana jedynie dla nich. Kobiety nie miały prawa jej nosić, dopiero potem nastała moda na noszenie aktówek przez płeć piękną. Dodatkowo torba ta była znakiem wysokiego statusu społecznego – nosili ją prawnicy, biznesmani i politycy.

Dobra aktówka, czyli jaka?

Wybierając aktówkę, trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim warto postawić sobie pytanie, czy dany model jest funkcjonalny. To bardzo ważne dla mężczyzn – dla nich wygląd jest na drugim, a często nawet i na trzecim miejscu. Ich uwaga skupiona jest na tym, czy dany przedmiot pomoże im „ogarnąć” rzeczywistość. Dlatego sprawdź pojemność toby – czy zmieści się tam laptop i dokumenty? Istotne są również przegródkipomogą zapanować mężczyźnie nad porządkiem, a także pozwolą na schowanie gadżetów takich jak komórka, portfel, czy klucze.

Kolejną rzeczą, która jest niezwykle ważna przy wyborze tego typu torby, jest materiał z jakiego została wykonana. Aktówki są przeważnie produkowane ze skóry. Ten trwały i solidny materiał od zawsze jest synonimem elegancji i klasy. Istnieje kilka gatunków skóry, z którymi możesz spotkać się, wybierając aktówkę. Skóra licowa jest wyprawiana na gładko, zamszowa ma charakterystyczny meszek i widoczne włoski, a nubuku jedynie delikatny meszek. Oprócz tego w sklepach dostępne są również torby z eko-skóry, które są imitacją skóry powstałą z połączenia tkaniny syntetycznej i warstwy PCV.

Ostatnią rzeczą, choć nie mniej ważną, jest jakość wykonania aktówki. Szwy są postrzępione, poprzerywane lub się rozchodzą? To znak, że torba jest po prostu źle uszyta. Najlepiej wybrać taką aktówkę, której szwy są dodatkowo laminowane i podklejone – to gwarancja dobrej jakości. Równie istotny jest zamek – ten plastikowy najpewniej zawiedzie. Te metalowe z reguły są trwalsze i solidniejsze – dotyczy to nie tylko zamków, ale również klamr i sprzączek. Choć wydaje się, że to drobiazgi, tak naprawdę w głównej mierze odpowiadają za dobrą jakość produktu.

sklep-torebki-1080x1080-kolaz-—-kopia

Nie wystarczy kupić – trzeba też dbać!

Dobra jakość aktówki to sprawa priorytetowa, jednak żeby utrzymać ją w dobrym stanie, należy o nią odpowiednio dbać. Dlatego warto wiedzieć, jak czyścić poszczególny rodzaj skóry. Dla niektórych takie informacje są na tyle istotne, że mają ogromny wpływ na wybór produktu – nie każdy ma przecież czas i ochotę na specjalny proces pielęgnacyjny.

Zabrudzenia ze skóry licowej usuwa się delikatnie zwilżoną szmatką, a co jakiś czas należy użyć specjalnego kremu pielęgnacyjnego do skóry. Podobnie, choć z mniejszą ostrożnością można potraktować aktówkę z eko-skóry. Tutaj wystarczy zwykła woda z mydłem i środek do pielęgnacji skór naturalnych.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku skóry zamszowej i nubuk – jak ognia należy wystrzegać się przemoczenia materiału. Co 2-3 miesiące skóra powinna być spryskiwana specjalnym sprayem ochronnym, a także przeczesywana szczoteczką do zamszu.

Jak dobrać aktówkę do stylu mężczyzny?

Z aktówkami jest jak z torebkami – trzeba je dobrać do stylu i charakteru właściciela. Najbezpieczniej jest wybrać torbę czarną, granatową lub ciemnobrązową. Jeśli obdarowywany nosi garnitury i chodzi na wiele biznesowych spotkań, najlepsza będzie dla niego aktówka półmatowa lub błyszcząca, wykonana z delikatnej skóry. W takim przypadku warto też postawić na minimalizm. Wszelkiego typu zdobienia i wzory sprawdzą się jedynie w przypadku, kiedy mężczyzna, któremu kupujemy prezent, lubi nieszablonowe rozwiązania i gadżety. Pracownicy branży kreatywnej będą z pewnością bardziej skłonni nosić taką aktówkę niż księgowi. I to nie tylko ze względu na prywatne upodobania, ale również na obowiązujący w danych zawodach dress code.

business-suit-690048_1920

Klasyczny prezent jest zawsze w dobrym guście. Aktówka w dzisiejszym świecie jest wizytówką zadbanego i eleganckiego mężczyzny. Na prezent wybierz taką, która jest wykonana ze skóry i której dobra jakość nie budzi wątpliwości. Nie wiesz gdzie taką znaleźć? Wejdź na sklep-torebki.pl i sprawdź naszą ofertę. Mamy szeroki wybór aktówek, które idealnie nadadzą się na prezent dla twojego mężczyzny.

Źródło zdjęć: sklep-torebki.pl, pixabay.com,

Dodaj komentarz