DomPolecanePorady

Jak urządzić wyjątkowy ogród?

Przydomowy ogród to nie tylko wizytówka domu, ale także, a może nawet przede wszystkim, miejsce relaksu i wypoczynku. Dlatego dobrze jest poświęcić mu nieco więcej czasu. Tym bardziej, że prace w ogrodzie mogą być naprawdę przyjemne. Jak urządzić ogród, aby był wyjątkowy i spełniał wszystkie nasze oczekiwania? 

Ogród, który spełnia wszystkie potrzeby

Planując swój idealny ogród, musimy na początku określić, jakie mamy potrzeby. Chcemy grilla? A może przyda się także miejsce na ognisko, plac zabaw dla dziecka, basen, warzywnik albo skalniak? Marzy nam się klimatyczna altanka? Niezależnie od tego, na co finalnie się zdecydujemy, powinniśmy wcześniej przeanalizować swoje potrzeby i zaplanować przestrzeń. 

Jeżeli planujemy zorganizowanie warzywnika lub ogrodu kwiatowego, musimy zorganizować miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodniczych. Można zrobić to niewielkim kosztem. Blacha trapezowa świetnie nada się do zbudowania niewielkiego, estetycznego składziku. 

W ogrodzie kwiatowym świetnie sprawdzi się natomiast altanka, w której będziemy mogli odpocząć, podziwiając piękne kwiaty. Możemy ją zamówić, wybrać spośród konstrukcji z gotowych lub zbudować samodzielnie. W przypadku tego ostatniego może przydać się nam blachodachówka, którą pięknie wykończymy dach. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu nawet w deszczowe, ale ciepłe dni. 

Okolice altany to świetne miejsce na zorganizowanie paleniska lub miejsca na grilla. Szczególnie, jeżeli to właśnie tam ustawimy ogrodowe meble, przy których będziemy spożywać aromatyczne, sezonowe potrawy. 

Jak urządzić przedogródek? 

Projektując ogród przed domem, trzeba wziąć pod uwagę m.in.: ścieżki i wejście do domu, wiatę czy śmietnik. Musi więc on być funkcjonalny i ładny, ponieważ to on stanowi wizytówkę domu. 

Wybierając rośliny do przedogórdka, najlepiej zdecydować się na gatunki mało wymagające, aby mogły cieszyć oko przez cały rok. Warto posadzić więc drzewa iglaste i liściaste, krzewy i byliny. Do niewielkich ogródków przed domem należy wybrać gatunki drzew, które nie osiągają dużych rozmiarów – judaszowiec kanadyjski, sumak octowiec czy odmiany ozdobnych jabłoni, wiśni i magnolii. Świetnie prezentować się będą także drzewa płaczące.