DomPorady

Jak naprawić kosiarkę?

Sezon koszenia trwa w naszym klimacie od kwietnia do października. W tym czasie kosiarka jest bardzo często i intensywnie eksploatowana. Nic więc dziwnego, że w tym okresie serwisy naprawcze pękają w szwach od nadmiaru pracy, a czas oczekiwania na naprawę naszego sprzętu może się znacznie wydłużyć. Co zrobić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji i jak poradzić sobie samodzielnie z małymi usterkami?

Odpowiednia dbałość o kosiarkę

Aby uniknąć niepotrzebnych wizyt w serwisie i przestoju w pracy, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi kosiarki. Tylko dobra znajomość sprzętu i stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli użytkownikowi na bezpieczne użytkowanie kosiarki, a w razie awarii skorzystanie z serwisu gwarancyjnego. Kolejnym ważnym elementem jest dbanie o urządzenie. Częste czyszczenie, odpowiednia konserwacja i przechowywanie w korzystnych warunkach zagwarantuje dłuższe, bezawaryjne funkcjonowanie kosiarki. Ważne jest również, aby po każdym sezonie zrobić przegląd sprzętu. Można odstawić kosiarkę do serwisu, gdzie po sezonie nie ma zbyt dużego ruchu. Niestety niewiele osób z tego korzysta, dlatego później boryka się z awariami. Przegląd kosiarki można również przeprowadzić samodzielnie. 

Jak zakonserwować kosiarkę po sezonie?

Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu sezonu koszenia trzeba zwracać uwagę na śrubki. Brzmi banalnie? Niestety to jedna z najczęstszych przyczyn awarii kosiarki. Poluzowane śrubki wprawiają w drżenie całą kosiarkę, a co za tym idzie, ważne podzespoły nie pracują w prawidłowym trybie. Po zakończonym sezonie należy opróżnić pojemnik z resztek paliwa, sprawdzić stan filtra paliwa i powietrza. Noże kosiarki powinno się wyczyścić i naostrzyć. W przypadku dużego zużycia noży w kosiarce, należy je wymienić na nowe. Większość z tych niewielkich czynności konserwatorskich można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wystarczy zakupić części do kosiarek i przy niewielkim wkładzie pracy, można zaoszczędzić na kosztach serwisanta.

Jak poradzić sobie z większą awarią?

W przypadku większej awarii kosiarki często pozostajemy bezradni. Wtedy rzeczywiście lepiej oddać kosiarkę do punktu naprawczego, aby własnym wkładem nie pogorszyć jeszcze sytuacji. Jeśli natomiast czujemy się na siłach, by pokusić się o samodzielną naprawę i mamy zdiagnozowany problem, zadbajmy o zakup oryginalnych części. Duży wybór można znaleźć tutaj https://ogrodexmilicz.pl.