Zdrowie

Czy leczenie kanałowe może być bezbolesne?

orthodontist-287285_960_720Leczenie kanałowe to inaczej leczenie endodontyczne, konieczne wtedy, kiedy długo nieleczona próchnica spowoduje nieodwracalne zmiany w miazdze zęba i doprowadzi do martwicy. Kiedyś było to leczenie bardzo nieprzyjemne i długotrwałe.

Jak jest dzisiaj?

Dzisiejsze leczenie kanałowe zęba jest bezbolesne i trwa stosunkowo krótko, cały proces można przeprowadzić podczas jednej wizyty u stomatologa. Specjalista, wykonuje znieczulenie i zakłada na zęba gumową osłonę, zwaną koferdamem. Ma ona za zadanie powstrzymać dopływ śliny do zęba, a z nią duże ilości bakterii.

Etapy leczenia kanałowego

Możemy zasadniczo podzielić leczenie kanałowe na pięć etapów. Pierwszym z nich, który jest niezbędny, będzie wykonanie zdjęcia RTG zęba, który ma być leczony. Pozwoli to sprawdzić, czy kanały są drożne i jak wyglądają korzenie zęba. Poza tym, ważne jest aby ocenić, czy stan zapalny dotyczy samego zęba, czy tez obejmuje już kość.

Następnie dentysta przystępuje do dokładnego oczyszczenia zęba z próchnicy i odbudowuje wszystkie ściany zęba.

Etap trzeci to będzie właściwe już leczenie, które ma polegać na mechanicznym oraz chemicznym oczyszczeniu wszystkich kanałów korzeni, po to, aby usunąć wszystkie martwe tkanki i bakterie z wnętrza zęba. W nowoczesnym leczeniu wykorzystujemy na tym etapie mikroskop stomatologiczny, który znacznie poprawia skuteczność leczenia.

Po oczyszczeniu kanału zęba, dobry stomatolog Radom https://koronadent.pl/ przystępuje do wypełnienia kanałów specjalną substancją, która ma zapobiec dalszym zakażeniom. Na tym etapie konieczne jest ponowne prześwietlenie zęba, aby upewnić się, że leczenie przebiega prawidłowo.

Końcowym etapem będzie ostateczna odbudowa zęba i jest to bardzo ważny etap, ponieważ jak się okazuje, ponad 60% niepowodzeń w leczeniu kanałowym to niewłaściwa odbudowa zęba. Ząb musi mieć przywróconą pierwotną wytrzymałość, do czego służą korony, wkłady i nakłady.

Dodaj komentarz