PolecanePorady

Czego potrzebują psy pracujące?

border-collie-jump-water-british-sheepdog-37860Jeśli chodzi o żywienie psów aktywnych, często zdaje nam się, że nawet te zwierzaki, które biegają częściej niż inne, powinny od razu mieć zwiększone porcje karmy czy w ogóle specjalną karmę. Tak naprawdę ich zapotrzebowania energetyczne zwiększają się maksymalnie o 10-20%. Nie jest to duża różnica. Inaczej jest natomiast z psami, które ciężko pracują.

Dowiedz się jak zadbać o swojego pupila: http://popisane.pl/jak-dbac-o-psa/

Jakie potrzeby mają ciężko pracujące psy?

Mówiąc „psy pracujące” mamy przede wszystkim na myśli psy tropiące, pracujące w zaprzęgu, polujące czy wyścigowe. Takie zwierzaki mogą mieć dwu- a nawet czterokrotnie większe zapotrzebowanie na energię. Jednak rzecz w tym, że nie chodzi o zwiększenie dziennej dawki karmy, a o podawanie specjalnej karmy – wysokoenergetycznej. Zawiera ona białka oraz biokatalizatory. Wszystko po to, by pies miał zapas energii i utrzymywał dobrą kondycję – nawet w stanach zwiększonego wysiłku.

Z czego składają się karmy wysokoenergetyczne?

Idealnie dobrana karma zwiększa energię u psa, ale nie powoduje przyrostu wagi. Psy, które stale wykonują jakąś aktywność potrzebują energii, która będzie uwalniała się stopniowo. W tym przypadku najlepsza więc będzie karma bogata w tłuszcze. W suchych karmach ich zawartość powinna wynosić mniej więcej 20-25%. Dlaczego właśnie tłuszcze, a nie węglowodany? Ponieważ węglowodany zapewniają duży przyrost energii, ale tylko na krótki okres czasu.

Psy pracujące powinny dostawać karmę, która poprawia wydolność organizmu. Ważne więc, by w pokarmie znalazły się średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, ponieważ mają one dobrą przyswajalność. Ponadto karma musi zawierać przeciwutleniacze – witaminę E, C, a także cynk i selen.

Sprawdź karmę bez zbóż:

oraz przeczytaj poradnik o zaletach karmy bezzbożowej:

Woda to podstawa!

Chyba nie musimy nikomu przypominać, że psiaki powinny pić duże ilości wody. Jeśli jesteście z dala od domu, zadbajcie, by psu nigdy jej nie zabrakło. Inaczej może nawet dojść do odwodnienia organizmu naszego psiaka – zwłaszcza w okresie długiego wysiłku. A tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Jeśli chcecie wiedzieć, jaką karmę najlepiej wybrać, zajrzyjcie na stronę: https://sklepzkarmami.pl/poradnik/aktywne-psy-jakiej-karmy-potrzebuja-dlaczego/.

Dodaj komentarz