Co to jest sucha zabudowa i dlaczego warto z niej korzystać?
Budowa wymarzonego domu czy też remont własnego mieszkania to zawsze spore wydarzenie. Sami wówczas decydujemy o tym, jak będą się prezentowały nasze cztery kąty. Jedną z kluczowych kwestii jest oczywiście wykończenie wszystkich pomieszczeń w taki sposób, by przez długie lata prezentowały się nienagannie. W tym celu znakomicie sprawdzi się sucha zabudowa wnętrz.
Sucha zabudowa – co to takiego?
Warto wiedzieć, że sucha zabudowa wnętrz to tak naprawdę pojęcie obejmujące kilka różnych metod na wykończenie danego pomieszczenia. Każda z nich nie wymaga jednak użycia tzw. wody zarobowej – innymi słowy nie korzystamy z takich materiałów, jak cement, tynk gipsowy, szlichta itd. Każdy z nich musi przejść proces wiązania – w przypadku suchej zabudowy ten etap zostaje wykluczony.
Początkowo do tego zadania wykorzystywano głównie deski. Obecnie do suchej zabudowy wykorzystuje się np. płyty gipsowo-kartonowe, płyty gipsowo-włóknowe, płyty cementowe, panele z PCV itp. Często stosowanymi materiałami są również styropian, wełna mineralna, a nawet szkło.
Zalety suchej zabudowy wnętrz
O popularności suchej zabudowy decyduje m.in. fakt, że jest ona niezwykle uniwersalna. Przy jej pomocy możemy wykończyć ściany działowe, podłogi czy podwieszane sufity. Tę metodę stosuje się również w przypadku zabudowania poddasza albo w elewacji budynków. To sprawia, że systemy suchej zabudowy są bardzo chętnie wykorzystywane nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale także w obiektach hotelowych, biurowych czy sportowych, czyli punktach użyteczności publicznej.
Trzeba przyznać, że sucha zabudowa wnętrz ma wiele zalet. Jest przede wszystkim lekka, przez co nie obciąża konstrukcji budynku, dodatkowo montaż jest niezwykle prosty. Ze względu na łatwość obróbki, możliwości aranżacyjne są właściwie nieograniczone. Ponadto mamy tutaj do czynienia z wysokimi parametrami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Sucha zabudowa posiada też właściwości ognioodporne.
W najbliższym czasie czeka Cię wykańczanie wnętrz domu bądź mieszkania? Skorzystaj z usług specjalisty, takich jak https://termobud.com.pl/.