Co nam daje ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie od nieprzewidzianych okoliczności, od pożaru, od kradzieży, od niezdolności do pracy zawodowej, od choroby albo od śmierci kredytobiorcy. To tylko kilka typów form ubezpieczeń, jakie stanowią dodatkowy produkt bankowy. Czy jednak na pewno warto je nabywać?

Psychiczny komfort

Chociaż ubezpieczenie kredytu nie jest zazwyczaj obowiązkowym produktem, jaki należy nabywać przy zaciąganiu kredytu bankowego, to z całą pewnością jest takim, z którego kredytobiorca rzadko rezygnuje. Wszystko dlatego, że wzrasta nasza świadomość dotycząca sprawnego zarządzania finansami. Takie ubezpieczenie daje nam komfort psychiczny w wielu aspektach. Okazuje się, że kredyty gotówkowe opatrzone stosownym ubezpieczeniem są po prostu bezpieczne. Nieprzewidziane skutki różnych czynników nie będą miały wpływu na naszą kondycję finansową i tego możemy być pewni. W razie wystąpienia różnych okoliczności to na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek przywrócenia poprzedniego stanu. Kredytobiorca zostaje w pełni zabezpieczony i uwolniony od trosk.

Rodzaje ubezpieczeń

Kredytobiorcy mogą spotkać się z różnymi formami ubezpieczeń. Do tych podstawowych zalicza się ubezpieczenie spłaty kredytu. W jego zakres wchodzi ubezpieczenie na życie, niezdolności do pracy czy ubezpieczenie od utraty pracy. Kolejnym typem jest ubezpieczenie majątkowe. To na przykład ubezpieczenie nieruchomości albo innego przedmiotu zaciąganego zobowiązania – pojazdu, maszyny, sprzętu AGD, RTV czy innych, na jakie brane są kredyty gotówkowe. Warto również wiedzieć, że ubezpieczenie dotyczyć może całej sumy zaciąganego zobowiązania, każdorazowej raty spłacanego kredytu albo wartości przedmiotu, który jest jego celem.

Dla kogo ubezpieczenie kredytu jest opłacalne?

Tak naprawdę tego rodzaju ochrona jest potrzebna każdemu kredytobiorcy. Nigdy nie możemy być pewni niespodziewanych wydatków albo okoliczności. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” taka forma zabezpieczenia da całkowity komfort i spokój o własne finanse. Ochrona ubezpieczeniowa jest na pewno niezbędna w przypadku kredytobiorcy, który generuje dochód o największej wartości. Jego choroba albo śmierć może poważnie zachwiać domowy budżet i doprowadzić do niemożności dalszej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Mając na uwadze sytuację finansową i przyszłość swoich bliskich, świadomy kredytobiorca zawsze zdecyduje się na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Zalety ubezpieczeń kredytowych

Każdy kredytobiorca powinien mieć świadomość możliwości doboru ubezpieczenia na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Dużym atutem takich produktów jest indywidualny dobór zakresu ochrony. Wykupując ubezpieczenie wraz z zaciąganym zobowiązaniem kredytowym, można też liczyć na składkę w atrakcyjnej wysokości – często wliczana jest do raty kredytu. Ubezpieczenia kredytowe nabywa się przy minimum formalności, szybko i bez komplikacji, Najczęściej nie jest wymagane oświadczenie o stanie zdrowia kredytobiorcy, nie trzeba też wypełniać obszernych ankiet. Z całą pewnością należy za to dokładnie określić swoje preferencje względem tego rodzaju produktu banku.