EdukacjaLifestylePorady

Angielski dla dzieci i nie tylko

language-school-834138_640
Język angielski stał się językiem międzynarodowym, wykorzystywanym niemal w każdej dziedzinie. Z tego powodu bez jego znajomości trudno poruszać się po współczesnej rzeczywistości bez stresu i zakłopotania, ilekroć mamy z nim do czynienia. Z tego powodu coraz częściej rodzicom zależy na tym, by ich pociechy jak najszybciej posiadły umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Nauka w szkole czy poza nią?
W większości polskich szkół język angielski został wprowadzony jako obowiązkowy i słusznie, bo jest to aktualnie umiejętność niezbędna dla każdego młodego człowieka. Z drugiej strony trudno powiedzieć, żeby szkolny program faktycznie pozwalał opanować język obcy w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Zbyt duże skupienie na gramatyce i pisowni powoduje, że zdolność swobodnego wysławiania się pozostaje zepchnięta na dalszy plan. Co więcej, ciężko jest się uczyć w trzydziestoosobowej grupie, zwłaszcza młodych, hałaśliwych, energicznych ludzi. Z tego powodu rodzice coraz częściej decydują się na zorganizowanie dziecku zajęć indywidualnych lub zapisują je do szkoły językowej.

Co wybrać?
Wybranie formy, w jakiej dziecko będzie uczyć się angielskiego nie jest proste. Jeśli nasza pociecha jest bardzo nieśmiała, dobrym pomysłem mogą być zajęcia indywidualne. Ich zaletą jest to, że poziom nauki można dobrze dopasować do możliwości dziecka i łatwiej uzyskać przyjazną atmosferę. Jest to jednak bardzo kosztowna metoda nauczania, ponieważ za jedną, godzinną lekcję płaci się przeważnie ok 50 zł. Co więcej, znalezienie korepetytora z dobry podejściem i odpowiednimi kwalifikacjami nie należy do łatwych zadań. W przypadku starszych i odważniejszych dzieci, ciekawym pomysłem na ich rozwój może okazać się obóz językowy. Taki wyjazd zwykle trwa ok. 2 tygodnie. W tym czasie można oswoić się z językiem w jego naturalnym brzmieniu i nauczyć się nim posługiwać w stopniu komunikatywnym. Niestety, niekiedy bywa to bardzo stresujące doświadczenie dla młodej osoby, która często pierwszy raz jest tak daleko od swojej rodziny. Innym sposobem jest zapisanie dziecka do szkoły językowej, gdzie będzie ono mogło uczyć się języka ze swoimi rówieśnikami. Szczególnie dobre rezultaty uzyskuje się przy użyciu metody bezpośredniej, która polega przede wszystkim na uczeniu myślenia w języku obcym i częstych powtórkach materiału. W ten sposób nauka przebiega w sposób imitujący naturalne przyswajanie języka, dzięki czemu używanie go nie powoduje już stresu.

Dodaj komentarz