PoradyZdrowie

Aktywny pies – jak dbać o jego dietę?

pexels-photo-326957Jak wiadomo, nie każdy pies powinien dostawać ten sam rodzaj karmy. Jednym z kryteriów wyboru jest jego aktywność. Psy pracujące i startujące w zawodach mają zupełnie inne zapotrzebowania żywieniowe niż zwierzaki, które ograniczają się do dwóch czy trzech spacerów w ciągu dnia. Istotny jest także sam rodzaj aktywności. Jak karmić aktywne psy?

Dowiedz się więcej o żywieniu psa: http://popisane.pl/zywienie-psa-co-robisz-zle/

Rodzaj aktywności

Aby dobrać odpowiednią dietę dla psa, musimy najpierw określić rodzaj jego wysiłku. Zwykle dzieli się on na krótki i bardzo intensywny wysiłek lub stały i bardzo długi. W obu tych przypadkach mamy do czynienia z innym zużyciem energii, a więc i składniki pokarmowe muszą być różne.

Składniki diety

Psom aktywnym powinniśmy dostarczać przede wszystkim tłuszczów oraz węglowodanów. Jednak proporcje tych składników będą inne, w zależności od wykonywanej aktywności. Jeśli pies wykonuje jakąś aktywność przez krótki okres czasu, ale jest to wysiłek bardzo intensywny, jego pokarm musi być bogaty w węglowodany. Wówczas tłuszcze są dopiero na drugim miejscu. Jeśli z kolei aktywność naszego pupila jest dłuższa, również ilość tłuszczów powinna wzrastać.

Sprawdź karmę bez zbóż:

oraz przeczytaj o zaletach karmy bezzbożowej;

Dlaczego proporcje odpowiednich składników mają tak duże znaczenie? Bo węglowodany i tłuszcze w nieco inny sposób dostarczają energię naszym psiakom. Przy krótkich i intensywnych treningach dużą rolę odgrywają węglowodany, ponieważ dostarczają one energię w szybkim czasie, ale na krótko. Z kolei energia z tłuszczów pozyskiwana jest powoli, ale starcza na dłużej. Rozkład składników ma więc przełożenie na spalaną przez naszych czworonożnych przyjaciół energię. Wpływa to również na ich produktywność i wytrzymałość.

Prócz podstawowych składników ważne są także witaminy i mikroelementy, które powinny znaleźć się w karmie. Wśród nich istotną rolę odgrywa witamina E, która odpowiada za wytrzymałość naszych pupili, a także kwasy tłuszczowe omega-3, EPA oraz DHA, które chronią przed zapaleniem stawów.

Zrównoważoną dietę psa warto uzupełnić o karmę bezzbożową https://sklepzkarmami.pl/forza10-legend-line/11229-forza10-legend-maintenance-evolution-digestion-karma-bezzbozowa.html.

Dodaj komentarz