PoradyZdrowie

Gotowanie na parze – poznaj zalety mądrego przyrządzania posiłków!

Racjonalna dieta to zagadnienie, które w mediach pojawia się coraz częściej. Nic dziwnego – dietetycy i lekarze zwracają uwagę na katastrofalne skutki złego odżywiania się, które widać w całym zachodnim społeczeństwie. Zaniepokojeni są również psychologowie i pedagodzy: ci pierwsi, bo zła dieta źle wpływa na naszą psychikę, ci drudzy – bo problem dotyka także dzieci. Stąd, coraz więcej osób decyduje się zmienić żywienie na rozsądne i korzystne dla zdrowia.

Wbrew pozorom, nie jesteśmy wówczas skazani na kiełki i sałatki! Istnieje wiele przepisów, których efektem są nie tylko pożywne, ale i smaczne potrawy. Jednym z hitów zdrowego odżywiania się od jakiegoś czasu stało się gotowanie na parze. Okazuje się, że dzięki odpowiedniemu sprzętowi możemy stać się prawdziwymi mistrzami dietetycznej kuchni – a walory smakowe wcale nie znikną!

Dlaczego trzeba żywić się zdrowo? Niepokojące statystyki WHO

Statystyki są bezlitosne: otyłość to najbardziej niedoceniany problem zdrowotny na świecie według WHO. W samej Unii Europejskiej z powodu nadmiernej masy ciała umiera aż 300 tys. ludzi każdego roku. Co gorsza, występowanie otyłości w poszczególnych krajach narasta. W Polsce problemy z wagą ma prawie szesnaście milionów osób dorosłych – w skali całego społeczeństwa, to aż piętnaście procent. Tendencje do wzrostu zachorowań na otyłość są tak wyraźne, że Unia Europejska musiała podjąć konkretne kroki: 22 maja 2004 roku w Genewie został podpisany dokument WHO „ Globalna strategia dotycząca diety, aktywności fizycznej i zdrowia”. Ale to problem nie tylko europejski. WHO podaje również, że na całym świecie w 2002 r. nadwagą dotknięte było 1,4 miliarda osób, a otyłością – aż 365 milionów. Co więcej, otyłość dotyczy każdej grupy w populacji – bez względu na wiek i płeć. Eksperci zwracają również uwagę, że nadwaga i otyłość odpowiadają za 80% przypadków cukrzycy typu 2, 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca i 55% przypadków nadciśnienia tętniczego.

Kogo najbardziej dotyczy kłopot z wagą?

Dużym problemem jest zwiększona masa ciała u dzieci i młodzieży i u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, kiedy obserwujemy przyrost tkanki tłuszczowej. Wspomniana cukrzyca typu II to jeden z najbardziej niepokojących skutków otyłości: prawdopodobnie ciągu dwóch-trzech dekad liczba chorych na świecie podwoi się. Kolejnym jest nadciśnienie tętnicze, pojawiające się coraz częściej, nawet w wieku rozwojowym, które prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu.

Zdrowa dieta – czynnik zdrowia

Według badań naukowców, redukcja masy ciała przynosi znaczące korzyści zdrowotne. Poprawia wskaźniki metaboliczne organizmu, takie jak zaburzenia lipidowe, podwyższone ciśnienie krwi czy zaburzenia gospodarki węglowodanami. Dodatkowo, odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 50 proc., ryzyko zgonu z powodu cukrzycy o 30-40 proc., ryzyko zgonu z powodu rozwoju nowotworu o 40-50 proc. i ryzyko zgonu ogólnie – o 20-30 proc. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka powinna być wybrana przez nas dieta. W literaturze naukowej pojawiają się zazwyczaj zalecenia dotyczące czterech jej rodzajów: niskoenergetycznej, bardzo niskoenergetycznej, niskowęglowodanowej i wysokobiałkowej. Na czym polega podstawowa różnica pomiędzy tymi rodzajami diet? Głównie na zmiennym doborze konkretnych składników żywieniowych, czyli węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Pojawiają się także opisy diet jednoskładnikowych oraz o bardzo rygorystycznych zasadach, jednak nie mają one przeważnie uzasadnienia naukowego, mogą za to doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Warto być ostrożnym!

Co i jak jeść? Zalety gotowania na parze

Jednak nie tylko skład przyrządzanych i spożywanych przez nas potraw jest ważny. Istotny jest również sposób ich przygotowywania. Eksperci w dziedzinie żywienia zwracają uwagę na to, że uprawianie, przechowywanie i obróbka surowców jadalnych ma istotny wpływ na ich jakość żywieniową. Niestety, obróbka termiczna, której poddajemy pożywienie podczas przygotowywania potrawy, jest nierzadko zabójcza dla drogocennych substancji, które w sobie zawierają poszczególne produkty. Są jednak metody, które pomagają uniknąć tej utraty. Naukowcy zwracają tu uwagę na metodę gotowania na parze. Przykładowo, ziemniaki tracą znacznie mniej cennych antyoksydantów, gdy są gotowane właśnie w ten sposób. Podobnie rzecz się ma z brokułami, które przyrządzane tą metodą, tracą znacznie mniej cennych polifenoli, niż podczas tradycyjnego gotowania na wodzie oraz mięsem i warzywami kapustnymi – które przygotowane tym sposobem, zawierają w sobie o wiele więcej błonnika, niż kiedy gotujemy je metodą tradycyjną. Wnioski nie pozostawiają wątpliwości: gotowanie na parze po prostu jest zdrowsze!

Gotowanie na parze – nie tylko wartość, ale i smak

Jak jednak przyrządzić potrawy na parze tak, by były nie tylko zdrowe, ale i wciąż smaczne? Wielu z nas narzeka bowiem na ich mdły smak – zwłaszcza w przypadku warzyw. Tymczasem gotowanie na parze absolutnie musi oznaczać utraty walorów smakowych i aromatycznych. Podstawą jest przede wszystkim sposób gotowania – i dobranie odpowiedniego sprzętu. Rodzaj naczyń kuchennych, których używamy do gotowania tą metodą, ma bowiem spore znaczenie nie tylko dla wygody przygotowywania posiłku, ale i dla jego jakości. Dlatego nie warto do gotowania na parze kupować pierwszych z brzegu garnków z supermarketu – lepiej postawić na odpowiednią jakość. Wśród sprzętów kuchennych zbierających dobre opinie, Philipiak Milano to marka, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Założona w 1947 roku w Mediolanie i rozpropagowana przez włoską rodzinę Garavagliów, firma Philipiak do dziś szczyci się tym, że wszystkie jej produkty pochodzą z lokalnej fabryki pod Mediolanem. W 1967 roku powstała tam nowa fabryka naczyń ze stali szlachetnej, dzięki której naczynia marki Philipiak mają nie tylko klasyczną formę, ale i są nowoczesne: odpowiednio pasują do wymogów dzisiejszego stylu życia. Zestawy eleganckich sztućców, gustowne komplety porcelany, profesjonalne noże kute i ceramiczne oraz niezbędne w kuchni urządzenia elektryczne – to arsenał sprzętów, jakimi może poszczycić się w swoim dorobku grupa Philipiak. Dziś firma ma dwie fabryki wyposażone w najnowocześniejsze linie produkcyjne – a ich naczynia do gotowania na parze są uważane za jedne z najlepszych w swojej kategorii.

Marka Philipiak – opinie klientów

Grupa Philipiak jako jedna z niewielu postawiła również na innowację w dziedzinie budowania relacji z klientem. Osoby, które rozpoczynają zdrowy styl życia, nierzadko nie do końca znają niuanse metod takich, jak gotowanie na parze – czasem mają również problemy z użytkowaniem specjalistycznego sprzętu kuchennego. Stąd eksperci marki postawili na tak zwane „wyjście zza lady”: rocznie marka przeprowadza około 10 tysięcy spotkań i prezentacji swoich produktów na spotkaniach z klientami. To idealna okazja, by dopytać o funkcjonalność, sposób używania czy renowację sprzętu Philipiak. Opinie na temat tych spotkań są nierzadko entuzjastyczne: to realny kontakt z producentem, który zaspokaja potrzebę wiedzy dotyczącej użytkowania garnków i poszczególnych aspektów domowego gotowania. W przypadku grupy Philipiak, opinie są bardzo pozytywne również na Facebooku czy innych portalach społecznościowych – nie od dziś zaś wiadomo, że internauci potrafią być wyjątkowo krytyczni i dostrzegą nawet najmniejsze uchybienie marki. Tymczasem jeśli chodzi o garnki Philipiak, opinie podkreślają skrócony czas gotowania, łatwość użytkowania sprzętu, a przede wszystkim – smak i aromat potraw gotowanych na parze! Według wieloletnich klientów firmy, raczej nie ma ryzyka utraty jakichkolwiek walorów odżywczych czy smakowych w przypadku korzystania z tych naczyń: to jedne z najlepszych sprzętów kuchennych na rynku.

Przejdź na zdrową dietę!

Na stronie marki Philipiak opinie nie występują solo – znajdziemy tam również smaczne przepisy. To autorskie receptury Karola Okrasy, którym towarzyszy komentarz dietetyka – ważna i cenna informacja dla tych, którzy zamierzają przestrzegać diety. Dziś już wiemy, że zdrowe żywienie nie oznacza nadmiernej redukcji pokarmu lub konieczności jedzenia mdłych potraw – można żywić się dobrze i smacznie. Oczywiście warto pamiętać, że oprócz odpowiedniej diety i porządnych naczyń kuchennych, istotna jest regularna aktywność fizyczna oraz kontrolne badania i wizyty u lekarza. W ten sposób z pewnością możemy wygrać z kilkoma dodatkowymi kilogramami i nie dopuścić do pojawienia się otyłości. To ważne: prawidłowa waga nie tylko wydłuża życie, ale też znacząco poprawia jego komfort i nasze codzienne funkcjonowanie, tak fizyczne, jak i psychiczne. Dbajmy więc o umysł i ciało – także poprzez odpowiednią dietę!

Źródła:

– Cichocka, A. (2004). Otylosc-epidemia XXI wieku. Przemysł Spożywczy, 7(58), 6-9.

– Kłosiewicz-Latoszek, L. (2010). Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy. Probl Hig Epidemiol, 91(3), 339- 343.

– Poirier P, Giles TD, Bray GA,et.al. Obesity and cardiovascular disease: pathophysiology, evaluation,and effect of weight loss. an update of the 1997 American Heart Association Scientific Statement on Obesity and Heart Disease from the Obesity Committee of the Council on Nutrition, Physical Activity, and Metabolism. Circulation 2006, 113: 898-918

– World Health Organization. Obesity and overweight. Fact. Sheet. No. 311. September 2006. http://www.ho.int/mediacentre/factsheets/JSs311/en/index.html (13.01.2009)

– Ostrowska, Z. (2009). Menopauza, otyłość a stan kośćca Menopause, obesity, and bone status. Postepy Hig Med Dosw. (online), 63, 39-46.

– Małecki, M. T. (2006). Otyłość–insulinooporność–cukrzyca typu 2. Kardiologia Polska, 64(10), 561-566. ; – Bryl, W., Miczke, A., & Pupek-Musialik, D. (2005). Nadciśnienie tętnicze i otyłość—narastający problem wieku rozwojowego. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 1(1), 26-29.

– Pinkney JH, Sjöström CD, Gale EAM. Should surgeons treat diabetes in severely obese people? Lancet 2001, 357: 1357-59. ;

– Kunachowicz H, Nadolna I. Współczesne poglądy na zagadnienie wpływu procesów przetwarzania żywności na zachowanie witamin ze szczególnym uwzględnieniem procesów kulinarnych. Bromat Chem Toksykol 2004,37:105-111.

– Różańska, D., Regulska-Ilow, B., & Ilow, R. (2014). Wpływ wybranych procesów kulinarnych na potencjał antyoksydacyjny i zawartość polifenoli w żywności. PHiE, 95(2), 215-222.

– Wieczorek, C., Bilska, B., Przybylski, W., & Klocek, A. (2013). Wpływ sposobu obróbki cieplnej na poziom polifenoli w świeżych i mrożonych brokułach. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego.

– Rakowska, R., Sadowska, A., Batogowska, J., & Waszkiewicz-Robak, B. (2013). Wpływ obróbki termicznej na zmiany wartości odżywczej mięsa. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego.

– Komolka, P., & Górecka, D. (2012). Wpływ obróbki termicznej warzyw kapustnych na zawartość błonnika pokarmowego. Żywność Nauka Technologia Jakość, 19(2).