DomPolecanePorady

O cegle

a66d7e9adab55d528f3b757aba37c34875038ec3Sądzę, że znaczna część czytelników tego tekstu żyje w domach wykonanych z cegły. Jest ona niewątpliwie najpopularniejszym obecnie materiałem budowlanym wykorzystywanym do wznoszenia wszelkiego rodzaju budowli. Dlatego też uważam, że warto byłoby poświęcić jej nieco uwagi i stworzyć na jej temat krótki artykuł.

Cegła budowlana jest materiałem, który ma najczęściej kształt prostopadłościanu. Znacznie rzadziej przyjmuje ona formy takie, jak chociażby kształtka, wycinek pierścienia kołowego, czy nawet klin. Cegły formowane są z gliny, wapnia, piasku oraz cementu, a czasami wykorzystuje się także różne inne surowce mineralne. Unikalny skład cegły ma decydujący wpływ na jej wytrzymałość mechaniczną, a także na takie właściwości, jak odporność na zjawiska atmosferyczne.

Podstawowe procesy, w jakich uzyskuje się ten materiał budowlany to suszenie, wypalanie oraz naparzanie parą wodną. Za pomocą cegieł wznosi się obecnie zarówno ściany i mury, jak również słupy i filary. Cegły można podzielić na kilka różnych rodzajów i wykorzystać do tego bardzo różne kryteria. Przykładem może być rozróżnienie na cegły zewnętrzne oraz wewnętrzne. Cegła zewnętrzna, jak można się domyślić, jest wykorzystywana przy budowie zewnętrznych części budynku, natomiast wewnętrznej używa się do pokrycia wewnętrznych ścian.

Niewielu obecnie jest świadomych tego, że używa się cegieł od bardzo dawnych czasów. Pierwsze ich odpowiedniki powstały już około piątego tysiąclecia przed naszą erą. Początkowe cegłę suszono na słońcu. Około czterystu lat przed naszą erą wynaleziono cegły wypalane z gliny. Cegła pełna silikatowa, czyli piaskowo-wapienna pojawiła się na rynku w dziewiętnastym wieku.

Najczęstsze wymiary cegły to około trzydziestu centymetrów długości na dwanaście szerokości i osiem centymetrów grubości. Największa z jej powierzchni nazywana jest podstawą. Pozostałe to odpowiednia wozówka oraz główka. Z uwzględnieniem grubości spoin wymiary idealnej cegły powinny mieć proporcje jednego do dwóch do czterech.

źródło: http://lode.pl/pl/produkty

Dodaj komentarz