DomPolecanePorady

Czy najlepszy internet musi być drogi?

czy-najlepszy-internet-musi-byc-drogiBy doprowadzić internet do domowych użytkowników, wykorzystuje się dziś wiele technologii: sieci kablowe, sieci osiedlowe, łącza LTE, połączenia satelitarne czy DSL w jego różnych odmianach. Operatorzy prześcigają się też w jakości oferowanych usług, podnosząc prędkość transmisji. Jak mają się do tego ich ceny? Czy konkurencja obejmuje też ten zakres?

Co znamy z reklamy

Najszerzej reklamowane dziś usługi internetowe dotyczą łącz LTE. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze ich zakres jest największy, to znaczy ten sam dostawca może objąć największą liczbę gospodarstw domowych rozmieszczonych w różnych rejonach polski, a po drugie realizują je dostawcy telefonii komórkowej, którzy po prostu dużo pieniędzy inwestują w reklamy.

Dlatego przyzwyczajeni jesteśmy do stawek rzędu 50-100 zł miesięcznie, jednak internet oferowany w ramach LTE trudno nazwać najlepszym. Jest zwykle stosunkowo wolny, co bierze się z ograniczeń tej technologii, a operatorzy sieci komórkowych chętnie narzucają limity transferu. Obserwujemy też znaczny wzrost cen przy nieco wyższych prędkościach.

Czy wyższa jakość oznacza wyższą cenę?

Alternatywy dla LTE to między innymi lokalne sieci, zwane popularnie osiedlowymi. Ich ceny są różne, zwykle jednak porównywalne do cen operatorów komórkowych. Trudno jednak uznać, że to najlepszy internet. Jakość usług świadczonych przez sieci osiedlowe jest bowiem bardzo różna. Nie obowiązują ich ustalone standardy, a prędkość czy stabilność sieci zależą tu głównie od wykorzystywanej infrastruktury.

Są sieci szybkie, które przynajmniej częściowo wykorzystują światłowody, oczywiście, jednak zwykle wraz ze wzrostem jakości infrastruktury rośnie też cena, bo korzystanie ze światłowodów przy małej skali bywa stosunkowo drogie.

Najlepszy internet w rozsądnej cenie

Jeszcze inną możliwość oferują sieci kablowe. Ponieważ należą do dużych firm, ich ceny są konkurencyjne. Technologie przez nich wykorzystywane gwarantują stabilne połączenia o dużej, a czasem bardzo dużej szybkości. Obecnie najlepszymi osiągnięciami może pochwalić się INEA, w której ofercie dostępny jest internet o prędkości ściągania sięgającej 1000 Mb/s.

Co więcej, oferta sieci kablowych jest zwykle bardzo zróżnicowana, czyli proponują one różne prędkości transferu, dostosowując do nich ceny. W tym przypadku najlepszy internet (jak również najlepiej dostosowany do naszych potrzeb) możemy mieć w najrozsądniejszej cenie.


Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz