Porady

Żarówki halogenowe czy ledowe – na co się zdecydować?

Żarówki produkowane są w różnych technologiach. Wśród nich bardzo często wybierane są modele halogenowe oraz ledowe. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą? Na jakie żarówki warto się zdecydować?

Żarówki halogenowe i ledowe – gdzie są stosowane?

Te dwa rodzaje żarówek mają bardzo szerokie przeznaczenie i wykorzystuje się je obecnie w wielu miejscach. Gdzie można spotkać żarówki lodenowe i LED?

Tego typu żarówki wykorzystuje się między innymi w pojazdach, na przykład w samochodach osobowych czy dostawczych. Są one w stanie zapewnić bardzo jasne oświetlenie dla samochodu, co przekłada się również na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Również żarówki ledowe i halogenowe wykorzystuje się często w domach, na przykład w celu oświetlenia punktowego albo do lampek biurkowych. Mogą być one też używane do oświetlenia wpuszczanego w sufity, na przykład do oczek oświetleniowych.

Czym różnią się żarówki LED i halogenowe?

Żarówki halogenowe i żarówki LED różnią się pomiędzy sobą swoją budową, co przekłada się również na ich zalety i wady. O czym warto pamiętać?

Żarówki halogenowe to rodzaj żarówek, które wykorzystują gaz halogenowy w celu podniesienia ich wydajności i przedłużenia żywotności. Są stosunkowo niedrogie i wytwarzają jasne, białe światło, które jest podobne do naturalnego światła dziennego. Warto jednak wskazać, że są one generalnie mniej energooszczędne niż żarówki LED i mają krótszą żywotność w porównaniu do nich. Dodatkowo mogą się nagrzewać, powodując poparzenia przy przypadkowym dotknięciu.

Z kolei żarówki LED są znacznie bardziej energooszczędne niż żarówki, ponieważ zużywają one nawet do 80% mniej energii. Ponadto mają znacznie dłuższą żywotność, dlatego można korzystać z nich nawet przez kilka lat. Żarówki LED są dostępne w różnych mocach oraz w różnych temperaturach barwowych, co także powoduje, że można dobrać je specjalnie do konkretnego przeznaczenia. Warto też wskazać, że również nie są one bardzo drogie.

Żarówki LED czy halogenowe – jakie wybrać?

Gdy potrzebne są takie żarówki sklep może zaprezentować je bardzo często w różnych wariantach i często pokrywają się one ze sobą, dlatego mogą być one używanie wymiennie w różnych miejscach. Na co warto się zdecydować?

Ostatecznie wybór pomiędzy żarówkami halogenowymi i LED będzie zależał od Twoich konkretnych potrzeb i preferencji. Jeśli efektywność energetyczna i długowieczność są dla Ciebie ważne, prawdopodobnie lepszym wyborem będą żarówki LED. Jeśli szukasz niedrogiego i ciepłego oświetlenia, dobrym wyborem mogą być żarówki halogenowe.