DomPorady

Ubezpieczenie mieszkania na miarę potrzeb

Własne mieszkanie to często jeden z największych, jeśli nie największy zakup w życiu. I choć zależy nam, aby było ono ładne, przytulne i bezpieczne, to często zapominamy o nie odpowiednio zadbać. Dlatego warto skorzystać z ubezpieczenia, które odpowiednio zabezpieczy nasze mieszkanie, a nam pozwoli spać spokojnie.

Decydując się na zakup ubezpieczenia mieszkania przede wszystkim należy określić nasze zapotrzebowanie, a także zastanowić się nad ewentualnymi zdarzeniami, które mogą nas spotkać. Mieszkając w bloku, w dużym mieście rzadziej może nam grozić powódź, jednak zalanie czy kradzież są bardziej realne. Dokładne określenie potrzeb pozwoli dobrać ofertę, która sprosta naszym oczekiwaniom w 100%.

Często można jednak spotkać się z opinią, że ubezpieczenie mieszkania to zbędny wydatek, gdyż kataklizmy, które obejmuje polisa, zwłaszcza w dużych miastach, nie zdarzają się często. Dlatego warto pamiętać, że zakres ubezpieczenia nie obejmuje jedynie kataklizmów, jak trąba powietrzna, ale także znacznie bardziej prozaiczne zdarzenia.

Polisa szyta na miarę

– Podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie od zdarzeń losowych takich jak ogień czy pożar – zaznacza Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus. – Warto jednak doprecyzować jakie dokładnie zdarzenia losowe wchodzą w skład polisy, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek – dodaje. Zazwyczaj podstawowe pakiety nie gwarantują ochrony w przypadku takich zdarzeń jak powódź czy zalanie. A to właśnie zalanie przez pralkę, zmywarkę czy pękniętą rurę jest jednym z najczęściej występujących zdarzeń. Pamiętajmy, że przy zalaniu, szkody poza naszym lokalem, możemy także wyrządzić naszym sąsiadom i dlatego warto mieć także polisę OC. Dlatego też dokładne ustalenie zakresu ubezpieczenia to podstawa przy wyborze oferty.

Wybierając polisę zwróćmy uwagę czy obejmuje ona również ochronę w przypadku kradzieży. To wciąż jeden z najczęstszych problemów z jakim spotykają się właściciele mieszkań. Posiadając odpowiednie ubezpieczenie, w przypadku włamania i utraty cennych dóbr, ubezpieczyciel wypłaci odpowiednią kwotę rekompensaty. Jeśli jednak posiadamy w mieszkaniu wyjątkowo cenne przedmioty, warto wspomnieć o nich podczas wyboru oferty – pozwoli to na jej lepsze dopasowanie.

Mniej czy więcej

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości trzeba również pamiętać, aby nie zaniżać jej wartości. Owszem, ubezpieczenie niższej wartości niż rzeczywista pozwoli na obniżenie składek, jednak w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia ubezpieczyciel wypłaci zdecydowanie niższą kwotę. W rezultacie może się okazać, że rekompensata nie wystarczy na pokrycie szkód czy strat. Wybierając ofertę warto zatem skorzystać z wyceny kilku ubezpieczycieli, aby dopasować polisę do swoich potrzeb i możliwości finansowych, jednocześnie zapewniając jak najlepsza ochronę dla naszego M.

Warto pamiętać, że zakup polisy nie uchroni naszej własności przed nieszczęśliwymi wypadkami, pozwoli jednak znacznie zminimalizować ich skutki. To gwarancja, że w przypadku zalania, pożaru czy kradzieży, ubezpieczyciel pokryje nasze straty, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych kosztów.

Dodaj komentarz