EdukacjaPolecanePorady

Tafta – tkanina wielozadaniowa!

suit-couple-blue-shoesTafta jest niezwykle piękną tkaniną o wielu zastosowaniach. Jej nazwa odnosi się do splotu, którym początkowo była wykonywana. Cienkie nitki osnowowe układano obok siebie, a następnie dochodziła grubsza nitka wątkowa. Struktura żeberkowa, która powstawała z takiego połączenia, wpłynęła na gęstość i sztywność tkaniny. Dawniej tafta wykonywana była z jedwabiu, obecnie częściej stosuje się włókna syntetyczne. Do czego możemy wykorzystać taftę?

Ubrania

Tafta jest tkaniną szeleszczącą i połyskującą przy poruszaniu. Często tworzy się ją z dwukolorowych włókien, dlatego w świetle może mienić się nawet dwoma kolorami. Jej niezwykły i oryginalny wygląd sprawił, że już od wieków wykorzystywana była do szycia sukien wieczorowych i balowych. Obecnie, prócz sukienek, możemy z niej tworzyć również różnego rodzaju odświętne bluzki i gorsety, a także spódnice czy nawet spodnie. Jednak ze względu na swój wygląd, tkanina ta znajdzie zastosowanie głównie w kreacjach wieczorowych. Należy też pamiętać, że ubrania z tafty sprawdzą się raczej u osób o nienagannych sylwetkach.

Co ciekawe, jeden z gatunków tafty używany jest nawet do szycia odzieży sportowej. Jednak w tym przypadku do wykonania takiej tkaniny nie stosuje się jedwabiu, a mieszanki poliestru i poliamidu.

Dekoracje

Ze względu na swój wygląda, ale też wytrzymałość, tkaniny tafty możemy bez problemu używać do szycia wielu dekoracji. Tafty występują też w wersji kreszowanej, haftowanej czy pokrytej wzorem w technice flock, co daje nam ogromne pole do popisu.

Tafta wykorzystywana jest najczęściej do szycia zasłon i kotar. W przypadku tej tkaniny zasłony będą pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną. Ze względu na to, iż jest to gruba tkanina, możemy rzeczywiście przysłonić nią okna. Oczywiście czasami taftę stosuje się również do produkcji firanek, ale wówczas jest ona przeznaczona na kokardy, lambrekiny czy szerokie lamówki.

Poza tym tafta może być wykorzystywana również do szycia innych dekoracji, takich jak poszewki na poduszki czy pokrowce na krzesła.

Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Dodaj komentarz