Metody bezpośrednie w nauce języka angielskiego

Zapewne zauważyliście, że w szkołach już tradycyjnie nauczanie języka angielskiego prowadzone jest metodą gramatyczno-tłumaczeniową. Ta metoda ma oczywiście swoje plusy, ale niestety nie rozwija zbytnio kompetencji komunikatywnej u uczniów. Już u schyłku XIX wieku próbowano więc zastąpić tradycyjne metody przez te bardziej niekonwencjonalne. W 1960 roku Robin Callan wprowadził metodę bezpośrednią, która dzisiaj zyskuje dużą popularność.

Czym jest metoda Callana?

Metoda ta bazuje na logice procesu uczenia się przez małe dzieci. Nauka języka angielskiego opiera się przede wszystkim na konwersacji – nie ma więc wkuwania na pamięć zasad gramatycznych. Na zajęciach wprowadzane są nowe słówka, a komunikacja werbalna ćwiczona jest poprzez zadawanie pytań przez nauczyciela i udzielania odpowiedzi przez uczniów. Zwykle nie ma dużo czasu na zastanowienie się. Kursanci muszą odpowiadać natychmiast, wplatając w zdania poznane na lekcji słówka, a nauczyciel wychwytuje i poprawia wszelkie błędy. Czemu ma to służyć? Przede wszystkim w ten sposób uczniowie rozwijają swój refleks tak, by automatycznie przestawić się na myślenie w języku angielskim i nie musieć zastanawiać się za każdym razem nad odpowiedzią. Nie ma żadnych instrukcji w języku polskim, zajęcia od początku do końca prowadzone są po angielsku.

Metamorfoza metody Callana, czyli DME

Direct Method for English to unowocześniona metoda Callana. Czym się różni od pierwotnej wersji? Przede wszystkim wprowadza unowocześnione słownictwo. Jak już wspomnieliśmy, metoda Callana powstała w latach 60. Podręczniki do tej metody zawierają więc słownictwo z tamtych lat. Jak wiadomo, język zmienia się cały czas. Metoda DME posługuje się słówkami i zwrotami, które używane są obecnie. Dostosowana jest więc do czasów współczesnych. Ponadto dzięki tej metodzie kursanci rozwijają swoją kreatywność. Podczas gdy w pierwotnej wersji uczniowie musieli odpowiadać standardowymi zdaniami, tutaj liczy się swoboda i formułowanie zdań własnymi słowami.

Chcesz uczyć się języka metodami bezpośrednimi, sprawdź angielski Częstochowa na stronie: http://tarkowski.edu.pl/.