Polecane

Materiałowy zawrót głowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Niestety, wiedza o materiałach przeciętnego człowieka jest bardzo znikoma i nie zawsze idzie w parze z zamiłowaniem do mody. Często wybierając w sklepie odzieżowym ubranie, nie zadajemy sobie trudu, by sprawdzić jego skład, poprzestajemy na ocenie jego kroju i kolorystyki. Ta nasza niewiedza jest często w dyskretny sposób wykorzystywana przez producentów ubrań, którzy nieraz oferują produkty zgodne z najnowszymi trendami modowymi, jednak o bardzo złym składzie materiału. A to nie byle sprawa, z czego uszyto rzecz, którą zamierzamy nosić, która często przylega bezpośrednio do ciała. Czy wiedzieliście, na przykład, że materiał może być całkowicie nieprzepuszczający powietrza, a nawet łatwopalny?

Dzianina czy tkanina?

Dzianina i tkanina to zupełnie różne rodzaje wyrobów włókienniczych. Ich skład może być podobny, chociaż zasadnicza różnica tkwi w budowie, właściwościach materiału i zastosowaniu.

  • Tkanina

Właściwy proces produkcji tkanin sprawia, że stają się one nierozciągliwe i stabilne. Bardzo charakterystyczna jest ich podatność na cięcie oraz łatwość w szyciu, w tym także na maszynie. Ze względu na małą rozciągliwość, często stosuje się dodatki elastycznych włókien (np. elastanu czy lycry), dzięki którym użytkowanie – nawet najbardziej dopasowanej garderoby – staje się komfortowe i nie prowadzi do rozdarcia materiału.

Zastosowanie tkanin we włókiennictwie, a ściślej w branży odzieżowej, jest bardzo szerokie. Najbardziej cenione są tkaniny o naturalnym składzie, pochodzenia zwierzęcego (kaszmir, wełna, angora) lub roślinnego (bawełna, jedwab, len) i to właśnie one są najbardziej wskazane. Naturalny skład to gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza bez względu na pogodę, a także trwałości i długiej żywotności przy zachowaniu właściwej pielęgnacji.

  • Dzianina

Dzianina charakteryzuje się dużą elastycznością i rozciągliwością. Specyficzny proces produkcji zapewnia jej miękkość i przewiewność. To właśnie elastyczność jest dużą zaletą dzianiny, przekłada się na komfort noszenia oraz na sam proces szycia. W przeciwieństwie do tkanin nie wymagają szczególnego sposobu szycia, ponieważ materiał w nawet najbardziej dopasowanych krojach zachowuje swoją elastyczność. Niestety, w przypadku tak dużej rozciągliwości materiału, może dochodzić do odkształcania się wyrobu w miejscach najbardziej na to narażonych, takich jak kolana czy łokcie.

Materiał naturalny a syntetyczny.

Jak odróżnić naturalny skład materiału od sztucznego? Niektórzy są w stanie stwierdzić naturalny skład po dotyku. Z pewnością różnice są wyczuwalne często na własnej skórze podczas użytkowania. 


Bawełna doskonale przepuszcza powietrza i zapewnia skórze oddychalność, dzięki czemu nie pocimy się i nie przegrzewamy. Jest bardzo cenioną tkaniną, która świetnie się sprawdza w produkcji odzieży, a także ręczników, pościeli, artykułów dla dzieci i wielu innych. NIe bez znaczenia są jej właściwości antyalergiczne, można ją prać w wysokich temperaturach, dzięki czemu łatwo możemy pozbyć się roztoczy.

W przypadku materiałów syntetycznych można również mówić o komforcie użytkowania, jednak pod warunkiem produktu wysokiej jakości. Zazwyczaj materiał ten stosowany bywa do produkcji ubrań i akcesoriów sportowych lub rekreacyjnych. Dzięki unikalnemu produkcji i zastosowaniu innowacyjnej mieszanki tkanin, otrzymujemy produkt o wyjątkowych właściwościach absorbujących wilgoć, zapewniający właściwą cyrkulację powietrza, będący bardzo wygodny w użytkowaniu dzięki swojej elastyczności i rozciągliwości. Doskonałym przykładem takiego materiału jest membrana, powszechnie używana do produkcji odzieży outdoorowej. 

Niestety, syntetyczne tkaniny, takie jak poliester, często bywają wykorzystywane do produkcji odzieży do użytkowania codziennego, nie specjalistycznej. W celu obniżenia kosztów produkcji, producenci sięgają po poliester, który często na pierwszy rzut oka oraz w dotyku bywa nie do odróżnienia. Czasami syntetyk dodaje się do naturalnego składu wyrobu jako domieszkę, najczęściej przy materiałach z kolorowym printem.

Czy można odróżnić materiał o dobrym składzie od złego?

Bezpośrednio w sklepie klient ma bardzo ograniczone możliwości sprawdzenia składu produktu i musi w pełni polegać na opisie producenta na metce. Wprawna ręka i oko szybko wyłapią różnice między prawdziwą bawełną a poliestrem, wełną a akrylem itd. Jeżeli jednak do tych wprawnych klientów nie należymy, możemy spróbować prostych sposobów, które pozwolą nam zweryfikować jakość wyrobu. Do takich należą z pewnością próba ognia (syntetyk jest łatwopalny) czy próba wody (bawełna szybko ją absorbuje, poliester czasami wcale). Cała prawda o składzie wyrobu wychodzi z pewnością na jaw podczas prasowania, bawełna jest odporna na wysokie temperatury (wyłączając wszelkie printy i zdobienia), sztuczny materiał natomiast klei się do żelazka, topiąc się i powodując powstawanie ubytków w materiale.

Szukając odpowiedniego materiału w sklepach internetowych należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość, którą potwierdzają certyfikaty i atesty. Sklep Antex oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.