Kurs języka obcego: zajęcia indywidualne czy grupowe?

Kolejny jesienny wieczór znowu zamierzasz spędzić przed telewizorem? A może lepiej ten czas poświęcić na coś bardziej kreatywnego, co z pewnością zaowocuje w przyszłości? Doskonałym pomysłem będzie… rozpoczęcie nauki języka obcego. Możesz zdecydować się na zajęcia indywidualne, bądź grupowe.

Kolejny jesienny wieczór znowu zamierzasz spędzić przed telewizorem? A może lepiej ten czas poświęcić na coś bardziej kreatywnego, co z pewnością zaowocuje w przyszłości? Doskonałym pomysłem będzie… rozpoczęcie nauki języka obcego. Możesz zdecydować się na zajęcia indywidualne, bądź grupowe. 

Zajęcia indywidualne

Zajęcia indywidualne będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie. Jeśli jesteś zdolny i mig potrafisz opanować naukę to opcja właśnie dla ciebie. Będziesz uczył się własnym tempem. Na dodatek lektor całą swoją uwagę poświeci wyłącznie tobie i twoim ewentualnym problemom. Dzięki temu wie też, jak intensywne powinny być lekcje, ile powinny trwać, i jak często powinniście się spotykać. Co prawda w takiej sytuacji cena może być odrobinę wyższa, niż w przypadku kursu grupowego, ale progres również powinien być nieco szybszy. Dodatkową zaletą kursu indywidualnego jest fakt, że nie jesteś ograniczony żadnymi – z góry narzuconymi – terminami. Umawiasz się na zajęcia, kiedy masz wolny czas. Jeśli ci coś wypadnie to żaden problem – wspólnie z lektorem możecie ustalić inny, dogodny termin. W przypadku kursów grupowych dzień tygodnia i godzina spotkania są z góry narzucone i trzeba się do nich dostosować. 

Zajęcia indywidualne przypadną do gustu również osobom nieśmiałym, mającym opory przed mówieniem w języku obcym. Dla wielu z nas bowiem niekompetencja językowa jest powodem do wstydu i sprawia, że czujemy się niezręcznie. 

Zajęcia grupowe

To, że zajęcia indywidualne mają wiele zalet, nie oznacza, że grupowe mają wyłącznie same wady. Nic bardziej mylnego! To właśnie dzięki zajęciom grupowym będziesz mógł sprawdzić, jak ci idzie komunikacja z innymi właśnie w języku obcym. Masz też doskonałe porównanie i wiesz na jakim poziomie jesteś. To doskonała motywacja – jeśli widzisz, że są w grupie lepsi od ciebie, będziesz starał się poświęcić jeszcze więcej czasu na naukę, aby im dorównać. Duch rywalizacji w tym przypadku może być nieoceniony. Poza tym kursy grupowe są zazwyczaj znacznie tańsze. Na dodatek masz też okazję, aby poznać nowe osoby i nawiązać kolejne, ciekawe znajomości. 

Każda forma zajęć ma zarówno plusy, jak i minusy. Najlepiej byłoby, abyś wypisał jedne i drugie i na tej podstawie sprawdził, która metoda bardziej ci odpowiada. Jeśli sam nie potrafisz podjąć decyzji, poproś o pomoc fachowców. Znajdziesz ich na przykład w częstochowskiej szkole Tarkowski. W przypadku tej placówki – bez względu na to, którą opcję wybierzesz – angielski dla dorosłych Częstochowa (http://tarkowski.edu.pl/) bazuje przede wszystkim na treningach i wspólnych rozmowach w języku angielskim, czy to z samym lektorem, czy to z grupą.