Zdrowie

Czym są zachowania kompulsywne i jak się je leczy?

Stałe, powtarzające się zachowania, które są trudne do kontrolowania, mogą być objawem zaburzeń kompulsywnych. Czym dokładnie one są? Jak można je rozpoznać? W jaki sposób się je leczy? Wyjaśniamy!

Zachowanie kompulsywne – co to jest?

Zachowanie kompulsywne, także określane jako kompulsyjne, to rodzaj zachowania, które jest powtarzalne, rytualne i trudne do kontrolowania, nawet w sytuacji, gdy prowadzi ono do negatywnych konsekwencji. Tego typu zachowania mogą przybierać różne formy, na przykład może być to częste mycie rąk, gromadzenie przedmiotów, liczenie.

Osoby, u których występują zachowania kompulsywne, mogą po wykonaniu danej czynności odczuwać ulgę, natomiast jest ona często krótkotrwała. Wobec tego bardzo często takie zachowania negatywnie wpływają na codzienne życie.

Jakie są przyczyny zachowań kompulsywnych?

Takie zachowania mogą być wywołane przez zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), natomiast mogą być one wywołane także przez różne choroby psychiczne, uzależnienia, zaburzenia lękowe lub zaburzenia odżywiania.

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jakie mogą być konkretne przyczyny tych zaburzeń, dlatego rekomendowane jest skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty psychologicznego, który na podstawie prowadzonej terapii będzie mógł wskazać na ich potencjalne powody. Dzięki temu będzie można również skuteczniej prowadzić terapię oraz uzyskać jej lepsze efekty.

W jaki sposób można leczyć zaburzenia kompulsywne?

Osoby zmagające się z zaburzeniami kompulsywnymi, mogą wymagać pomocy psychologicznej, ponieważ tego typu zachowania mogą negatywnie wpływać na codzienne życie i mogą być oznaką choroby psychicznej.

W takiej sytuacji przede wszystkim rekomendowana jest skorzystanie z pomocy psychologa, który będzie mógł zarekomendować dalsze postępowanie, na przykład może być to psychoterapia albo skontaktowanie się z psychiatrą, który będzie mógł zalecić odpowiednie leki.

W przypadku pojawienia się takich zaburzeń rekomendowane jest również stosowanie systematycznie leków oraz regularne wizyty u psychiatry albo psychoterapeuty. Regularność pozwala w takiej sytuacji na uzyskanie najlepszych efektów w takiej dolegliwości.

Jeżeli potrzebna jest psychoterapia Poznań – https://klinika-lmc.pl/ jest miastem, w którym funkcjonują obecnie liczne gabinety zapewniające pomoc związaną z leczeniem zaburzeń kompulsywnych. W internecie można już teraz sprawdzić dostępne oferty i opinie na temat psychologów, co będzie pomocne w podjęciu decyzji. W internecie można znaleźć także cenniki usług psychologicznych.