Co lepsze: parapet kamienny czy drewniany?

Być może podczas budowy lub remontowania domu nie zwracamy większej uwagi na to, z czego wykonane są parapety, jednak wbrew pozorom to istotny element. Decyduje nie tylko o estetyce pomieszczenia, ale także o jego szczelności. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się m.in. parapety drewniane i kamienne. Który z nich lepiej się sprawdza?

Parapet wewnętrzny a rodzaj pomieszczenia

Oczywiście dobór parapetu wewnętrznego zależy od tego, do jakiego pokoju go kupujemy. Zanim zatem wyszukamy „parapety Częstochowa”, dokładnie zastanówmy się nad tym, na jakim wystroju nam zależy i jakie warunki panują w danym pomieszczeniu. W kuchni i łazience jest duża wilgotność, więc parapet musi być na to odporny. Dodatkowo weźmy pod uwagę na to, czy będzie on narażony na działanie jakichś szkodliwych, chemicznych substancji.

Parapety kamienne

Tutaj mamy do wyboru dwie możliwości: albo model wykonany z kamienia naturalnego, jak chociażby marmur czy granit, albo taki, gdzie wykorzystano kamień sztuczny. Nie da się ukryć, że obie te wersje są bardzo trwałe, dlatego możemy być pewni, że parapet posłuży nam przez długie lata. Kamień jest zupełnie odporny na wilgoć, na dodatek wytrzymały, więc jeśli planujemy postawić np. ciężkie donice z kwiatami, to nie uszkodzą one powierzchni. Dodatkowo parapety kamienne nie sprawiają trudności podczas codziennego sprzątania, wystarczy mokra ściereczka do usunięcia zabrudzeń.

Parapety drewniane

Decydując się na parapet wykonany z drewna musimy pamiętać, że materiał ten musi być odpowiednio zaimpregnowany. W przeciwnym wypadku okno nie będzie wystarczająco szczelne, a sam parapet z czasem może zacząć się niszczyć, zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Parapety drewniane mogą dość łatwo ulegać rysom czy innym ubytkom, np. gdy przewróci się na nie zapalona świeczka. Jednocześnie nie da się ukryć, że drewno ma swoją szlachetność, dzięki czemu parapet może stać się ozdobną i integralną częścią pomieszczenia. Ten rodzaj parapetu wspaniale współgra z wystrojem w stylu skandynawskim. 

Budujesz dom i potrzebujesz parapetów? Sprawdź http://dwd.pl.