Porady

Bezpieczne dziecko a przedświąteczna gorączka zakupów

Zdarzyło Ci się usłyszeć komunikat w galerii handlowej, że mały Jaś czeka na rodziców w punkcie informacyjnym? Albo że rodzice rozpaczliwie szukają swojej pociechy, która zniknęła podczas wspólnego robienia zakupów? Zastanawiasz się, jak można zgubić dziecko w sklepie? Oto odpowiedź.

Tyle na głowie

Weekend i dni wolne od pracy sprzyjają rodzinnym wyjściom nie tylko na spacer czy plac zabaw, ale i na zakupy. Coraz więcej polskich rodzin spędza czas w galeriach handlowych, które oferują możliwość zrobienia zakupów, obejrzenia kinowych nowości, zjedzenia wspólnego posiłku czy skorzystania z kącika do zabaw dla dzieci. W związku z tym, że rodzice bardzo często nie mają czasu na podobną aktywność w trakcie tygodnia, starają się załatwić wszystkie sprawy w te dwa wolne dni. Tu zaczyna się rozkojarzenie. Od czego zacząć? O czym pamiętać, co załatwić w pierwszej kolejności? Sklepowy wózek wjeżdża między półki, myśli zaczynają krążyć wokół listy niezbędnych zakupów. Chwila nieuwagi – dziecko podbiega do regału, na którym coś przyciąga jego wzrok, rodzic rusza w kolejną alejkę, pociecha zostaje. Tak najczęściej dochodzi do zgubienia własnego dziecka w galerii handlowej.

Niedobry wujek

Ogromne natężenie ruchu w galeriach handlowych w okresie przedświątecznym jest niestety wymarzoną sytuacją dla porywaczy i pedofili. Rodzice pochłonięci organizowaniem dużych, przedświątecznych zakupów tracą czujność i bardzo często przestają kontrolować to, czy w pobliżu znajduje się ich dziecko. Ten moment wykorzystują porywacze. Kiedy rodzic orientuje się, że dziecka nie ma w zasięgu wzroku – może ono już być poza budynkiem.

Bezpieczne zakupy z dzieckiem

  • Jeśli możesz, na czas świątecznych zakupów zostaw dziecko w domu, pod opieką dorosłego.
  • Jeżeli zabierasz dziecko na zakupy – skorzystaj w galerii handlowej z kącika zabaw, gdzie maluch otrzyma pełną opiekę animatorów na czas Twojej nieobecności.
  • Przy wchodzeniu z małym dzieckiem do hipermarketu, weź przy wejściu specjalny wózek, umożliwiający wsadzenie do niego dziecka.
  • Pamiętaj, że bezpieczeństwo dziecka jest ważniejsze, niż jego bunt przeciwko zakazowi swobodnego poruszania się między półkami – to dotyczy również tych już nieco starszych dzieci.
  • Zainstaluj w telefonie swojego dziecka aplikację, umożliwiającą śledzenie jego położenia (np. KidTracker).
  • W przypadku zaobserwowania zniknięcia dziecka – od razu alarmuj obsługę galerii handlowej.

W ubiegłym roku zgłoszono policji w Polsce 525 przypadków zaginięcia dzieci do 7. roku życia i 964 zaginięcia dzieci w wieku 7-13 lat. Mimo że 95% z nich wróciło do rodziców w ciągu tygodnia, to stres, jaki dotknął całą rodzinę, na zawsze pozostanie w pamięci zarówno rodziców, jak i samego dziecka. Warto zatem na chwilę ochłonąć z gorączki przedświątecznych zakupów i na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz