DomPoradyZdrowie

Aktywny pies – wyzwanie dla właściciela

dogs runCzasami narzekamy, że nasz pies jest zbyt leniwy, ale jak się okazuje, życie z aktywnym psem może być tak samo problematyczne. Nadpobudliwe zwierzę, z ogromnymi pokładami energii może wywrócić nasze życie do góry nogami. Jeśli do tej pory prowadziliśmy raczej siedzący tryb życia, będziemy musieli wziąć się za siebie. Bo aktywny pies to prawdziwe wyzwanie!

Zabawy z psem

Jeśli pies jest bardzo aktywny, musimy dać mu możliwość spożytkowania tej energii. Warto wymyślić jakieś ciekawe i zajmujące zabawy. Jednak jest pewien warunek, który zagwarantuje, że każda zabawa mu się spodoba. Po prostu musisz brać w nich czynny udział. Jeśli dasz mu do zabawy linę do przeciągania i zostawisz go samego – szybko się tym znudzi. Najlepszą opcją jest rzucanie piłki czy patyka, przeciągnie liny czy zabawa w chowanego. Ta ostatnia oczywiście w wersji ze smakołykami – pochowaj łakocie w różnych miejscach w domu i wydaj komendę „szukaj”. Możesz również kupić lub zrobić własnoręcznie tunel, przez który pies może przebiegać. Gdy mu się to uda – wręcz w nagrodę smakołyk.

Pamiętaj, że w tych wszystkich aktywnościach najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu. Istotne jest więc, by Wam obojgu takie zabawy sprawiały frajdę.

Bieganie

Jeśli Twoja kondycja na to pozwala, możesz zacząć biegać ze swoim psiakiem. Rasy bardzo aktywnych psów, jak np. syberyjski husky czy Border Collie,  potrzebują naprawdę dużej dawki ruchu. Nie wystarczy 15-minutowy spacer trzy razy dziennie. I pamiętaj o kilku ważnych zasadach biegania z pupilem:

  1. Dostosuj tempo do wieku psa.
  2. Długość spacerów powinna zależeć od rasy psa.
  3. Teren biegania też ma znaczenie, np. Golden Retriver uwielbia podmokłe tereny, z dużą ilością oczek wodnych i błotka.
  4. Zawsze zabieraj ze sobą wodę – nie tylko dla siebie.
  5. Unikaj biegania w czasie upałów.
  6. Jeśli Twój pies ma alergię na pyłki, ogranicz bieganie w czasie wzmożonego pylenia roślin.

Pamiętaj również, że aktywne psy potrzebują odpowiedniego żywienia. Kupuj karmy wysokokaloryczne, stworzone specjalnie z myślą o aktywnych czworonogach. W pożywieniu prócz białek, powinny znaleźć się również węglowodany lub tłuszcze, potrzebne do wytworzenia energii. Więcej o karmieniu aktywnych psów przeczytasz na stronie: https://sklepzkarmami.pl/poradnik/aktywne-psy-jakiej-karmy-potrzebuja-dlaczego/.

Dodaj komentarz