Jaka powinna być dobra kołdra zimowa?
Często wydaje nam się, że tylko grube i ciężkie kołdry sprawdzą się podczas zimowych nocy. Tymczasem nie jest ważna waga, a rodzaj wypełnienia, warto też zwrócić uwagę na oznaczenia. Jaką kupić kołdrę na zimę?
Kołdra zimowa – wsad
Na zimę idealnie nada się kołdra puchowa. W jej produkcji wykorzystuje się puch kaczy i gęsi, który jest lekki i miękki, a jednocześnie doskonale utrzymuje ciepło. Wsad jest odpowiednio przygotowywany, tak by nie tylko grzał, ale także był higieniczny.
Kołdra zimowa może być także zrobiona z wełny. Włosie najlepszej jakości w zależności od temperatury kurczy się albo rozpręża, co sprawia, że pościel dostosowuje się do panujących warunków. Dzięki temu śpiąca osoba nie będzie nadmiernie się pocić.
Osoby, które borykają się z alergią, muszą niestety zrezygnować z kołder puchowych, a często także i wełnianych. Bardzo dobrą alternatywą będą zatem modele z wypełnieniem syntetycznym, najczęściej silikonowym. Dobrze pochłania wilgoć, a jednocześnie grzeje.
Może kołdra całoroczna?
Na rynku są dostępne rodzaje kołder, które są na tyle uniwersalne, że możemy z nich korzystać przez 4 pory roku. Ich budowa jest specyficzna, ponieważ składają się zwykle z dwóch warstw, cienkiej i grubszej. Są one ze sobą połączone rzepami lub zatrzaskami. Latem możemy zatem spać pod wersją letnią, a zimą korzystać z cieplejszej. Kiedy temperatury staną się wyjątkowo niskie, możemy także korzystać z obu warstw. Wypełnienie kołder całorocznych jest wykonane najczęściej z silikonu, jednak można także spotkać puchowe.
Kołdry zimowe – skala ciepła
Wybierając kołdrę na chłodniejsze miesiące, warto zwrócić uwagę na oznaczenia, które odnoszą się do jej właściwości termoizolacyjnych. Do najczęściej wykorzystywanych należy 6-stopniowa skala ciepła. W tym przypadku im większy stopień, tym kołdra będzie cieplejsza – dlatego na zimę najlepiej nadają się te z oznaczeniem 5 lub 6.
Kołdra zimowa – cena
W popularnych marketach możemy kupić kołdry już za 70-80 zł, jednak nie są one zbyt dobrej jakości. Z drugiej strony istnieją również modele za kilka tysięcy. Nie trzeba się jednak martwić o budżet, ponieważ wystarczająco ciepłą, trwałą kołdrę zimową kupimy już za 300-400 zł. Produkty z najlepszych materiałów znajdziesz m.in. na https://expertsnu.pl/.