Prywatnie czy na NFZ? Wizyta u dentysty
Wiele osób z obawy przed dyskomfortem związanym z wizytą u stomatologa zastanawia się, jaką formę leczenia wybrać – na NFZ czy prywatnie? Darmowe leczenie dentystyczne kojarzy nam się zazwyczaj z bólem lub nieprawidłową diagnozą. Z kolei prywatna wizyta przeraża nas z uwagi na cenę. O tym, która opcja jest rozsądniejsza i lepsza, przeczytasz poniżej.
Stomatologia prywatna – zalety
Przede wszystkim mamy możliwość wybrania różnych form leczenia. Możemy zdecydować o przebiegu wizyty oraz dacie leczenia. Jeśli chodzi o zabieg u dentysty na NFZ, zazwyczaj musimy czekać kilka miesięcy lub zadowolić się plombami niższej jakości. Poza tym placówki, które świadczą usługi stomatologiczne w ramach państwowego funduszu zdrowia, są nieliczne. Oznacza to, że gdy chcemy umówić się na darmową wizytę, nie możemy wybrać wymarzonego dentysty. W przypadku prywatnego leczenia mamy ogromne możliwości. Najpierw znajdziemy opinie w internecie i zapoznamy się z ofertą i cennikiem kliniki. Później możemy sami wybrać datę zabiegu i narzędzia, które będą wykorzystane – plombę, rodzaj znieczulenia lub typ zabiegu. Jak więc widać, skorzystanie z usług prywatnego gabinetu dentystycznego niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Są one podyktowane tym, że płacimy za usługę i mamy prawo oczekiwać najwyższej jakości obsługi.
Dentysta na NFZ – dlaczego nie warto?
Jeśli do wizyty u dentysty zmusi nas ból zęba, możemy się rozczarować, jeśli chodzi o termin przyjęcia u stomatologa na NFZ. O ile dentysta ma obowiązek przyjąć pacjenta z bolącym zębem w tym samym dniu, to może się okazać, że np. wyrwanie bolącego zęba tak szybko już nam się nie uda. Poza tym plomby oferowane w ramach funduszu są gorszej jakości i ich kolor znacznie odbiega od naturalnej barwy naszych zębów. Musimy również dodatkowo zapłacić za znieczulenie lub lepszą metodę wykonania zabiegu. Dodatkowo oczekiwanie na wizytę i długie kolejki często zmuszają nas do przemęczenia się z bólem przez kilka dni. Aby tak się nie stało, bardzo ważna jest profilaktyka, regularne wizyty u prywatnego stomatologa i posiadanie zaufanego dentysty prowadzącego, który zna historię chorób naszej jamy ustnej i obawy dotyczące zabiegów. Jeśli nie wiesz, jaki jest koszt usługi, którą wykona dentysta Rzeszów cennik pomoże Ci zapoznać się ze wstępnym rachunkiem za zabieg.